Biblioteka

Paroprzepuszczalność i trwałość elewacji - na co zwracać uwagę?

Dodano: 20 maja 2015

Elewacja to bariera chroniąca ściany przed działaniem czynników atmosferycznych (deszcz, śnieg, wiatr, zmiany temperatury, sięgające nawet 50°C). Aby spełniała swoje zadanie, musi być trwała, dobrze dobrana i prawidłowo wykonana.

Paroprzepuszczalność i trwałość elewacji - na co zwracać uwagę?

Paroprzepuszczalność

Elewacja powinna być wykonana tak, by zapewniała paroprzepuszczalność - umożliwiała odparowanie wilgoci ze ściany, w przypadku jej okresowego zawilgocenia. Nie wolno więc dowolnie modyfikować projektu fasady wykonanego przez architekta - dotyczy to zarówno materiału pokryciowego, jak i termoizolacyjnego.

Przykładowo na ścianach dwuwarstwowych ocieplonych styropianem, można zastosować dowolny tynk cienkowarstwowy, ale w przypadku termoizolacji z wełny mineralnej - nie wolno kłaść niskoparoprzepuszczalnego tynku akrylowego.

Trwałość elewacji

Wybierając materiał na elewację, warto uwzględnić jego trwałość, bo wytrzymała fasada, która nie wymaga zabiegów konserwacyjnych, dla właściciela domu oznacza komfort i ograniczenie wydatków.

Odporność na uszkodzenia mechaniczne. Najodporniejsze są murowane ściany elewacyjne. Niewiele ustępuje im oblicówka z desek - drewno dobrze znosi znaczne obciążenia punktowe i gwałtowne uderzenia.

Siding i elementy z włóknocementu można uszkodzić nawet kamykiem wystrzelonym z procy, przy czym panele z PVC znacznie łatwiej pękają przy temperaturze poniżej 0°C. Najdelikatniejsza jest elewacja z tynku cienkowarstwowego na ociepleniu.

Konserwacja elewacji

Zabiegi konserwacyjne są właściwie niepotrzebne w przypadku ścian z klinkieru - wystarczy mycie (nawet co kilka lat) za pomocą myjki ciśnieniowej.

Elewacje z silikatów oraz porowatych rodzajów kamienia warto pokryć bezbarwnym impregnatem, ale i bez tego przetrwają w niezłym stanie kilkadziesiąt lat.

Płyty z włóknocementu (imitacja desek) w przeciwieństwie do drewna nie wymagają odnawiania, bo są odporne na tzw. korozję biologiczną. W przypadku zabrudzenia można je czyścić wodą z dodatkiem mydła lub płynu do naczyń. Konserwacja elewacji z sidingu ogranicza się do ewentualnego mycia wodą. Problemem może być jej blaknięcie lub żółknięcie.

Tynki cienkowarstwowe wymagają malowania lub naprawy średnio co 10 lat. Okres ten może być znacznie krótszy bądź o wiele dłuższy - zależnie od rodzaju i jakości tynku oraz stopnia zacienienia ścian i zanieczyszczenia powietrza.

Najczęściej trzeba konserwować drewno - krajowe wymaga powtórnej impregnacji lub malowania co ok. 5 lat. Trwalsze, ale i znacznie droższe, są gatunki egzotyczne.

Małgorzata Kolmus
fot. Klinkier Przysucha