Biblioteka

Remont ścian wewnętrznych - usunięcie starych okładzin

Dodano: 28 listopada 2014

Remont ścian wewnętrznych obejmuje różne etapy. Gdy chcemy położyć nowe tapety lub płytki, a także gdy chcemy po prostu zmienić kolor ścian we wnętrzach, najpierw musimy usunąć stare okładziny. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Remont ścian wewnętrznych - usunięcie starych okładzin

Zrywanie tapet

Tapety przyklejane na wodorozcieńczalny klej łatwo można zerwać po uprzednim ich namoczeniu. Niektóre rodzaje tapet umożliwiają też rozdzielenie warstwy wierzchniej od mocującej i wtedy - jeśli ponownie będziemy układać tapetę - wystarczy zerwać warstwę dekoracyjną. Tapety papierowe łatwo przepuszczają wodę i zwilżone za pomocą pędzla, gąbki bądź opryskiwacza bez problemów odejdą od ściany. W przypadku tapet winylowych z wodoszczelną powłoką, przed nawilżeniem trzeba naciąć ich powierzchnię, aby woda przeniknęła do kleju.

Do tego celu wykorzystuje się wałek kolczasty, przeciągany w różnych kierunkach po powierzchni ściany. Bardziej pracochłonne będzie nacinanie tapety nożykiem do tapet, a jej zerwanie utrudni podzielenie powierzchni na niewielkie fragmenty.

Usuwanie farby

Powłoki malarskie, które łuszczą się i pękają trzeba usunąć. Sposób postępowania zależy od rodzaju farby i wymaganej jakości podłoża.

Farby mineralne (wapienne, klejowe) dość łatwo usunąć, po wcześniejszym namoczeniu. Ścianę zwilżoną wodą z dodatkiem np. płynu do mycia naczyń lub specjalnego preparatu zostawiamy do nasiąknięcia na 5-10 min. Następnie usuwamy farbę szpachlą prowadzoną pod niewielkim kątem do powierzchni ściany. Czasem, aby usunąć grubą warstwę farby, konieczne jest powtórzenie tych czynności.

Trudniej usunąć wielowarstwowe farby emulsyjne. Niska nasiąkliwość takiej powłoki malarskiej utrudnia jej namoczenie i nie rozpuszcza połączenia farba-tynk. Mechaniczne zeskrobywanie jest uciążliwe i najczęściej prowadzi do uszkodzenia tynku. Praktykowaną niekiedy metodą jest nałożenie cienkiej warstwy polimerowej gładzi, która podczas wysychania skurczy się i oderwie farbę od podłoża.

W podobny sposób można pozbyć się łuszczących się farb olejnych. Można też wykorzystać w tym celu profesjonalne, ale drogie, preparaty przeznaczone do usuwania różnorodnych powłok malarskich.

Skuwanie tynku i płytek

Jeżeli tynk nie trzyma się podłoża lub wymaga znacznego wyrównania, oraz gdy okładzina z płytek ceramicznych się odkleja, wówczas konieczne jest odsłonięcie surowego muru.

Słabe tynki dość łatwo zerwać przy pomocy młotka murarskiego, szerokiego przecinaka, albo młotowiertarki z funkcją kucia, wyposażonej w szerokie dłuto. Podczas skuwania powstaje dużo pyłu, warto więc wcześniej zwilżyć ścianę.

Płytki ceramiczne usuwamy łącznie z mocującą je zaprawą, gdy łatwo odpada. Jeżeli klej dobrze przylega do podłoża, skuwamy samą okładzinę. Mocowana na placki kleju glazura po zerwaniu pozostawia w podłożu liczne wgłębienia, które przed dalszymi pracami trzeba wypełnić zaprawą wyrównującą.

Cezary Jankowski
fot. Krause