Biblioteka

Ściany działowe - rodzaje i wykańczanie

Dodano: 16 lutego 2015

Wszystkie elementy konstrukcyjne domu muszą być zaplanowane na etapie tworzenia projektu. Po ukończeniu stanu surowego, możemy jednak jeszcze wpływać na podział otwartej przestrzeni za pomocą rozstawienia ścian działowych. Ich parametry powinny być dopasowane do funkcji pomieszczeń. Do wyboru mamy ciężkie ściany murowane lub lekkie szkieletowe.

Ściany działowe - rodzaje i wykańczanie

Murowane ściany działowe i wykonane w lekkiej zabudowie

W większości domów ściany działowe murowane są zaraz po wzniesieniu ścian nośnych. Najczęściej wykonuje się je z takiego samego budulca, jak zewnętrzne. Mają tylko znacznie mniejszą grubość. Największą ich zaletą jest solidność. Takie przegrody bez problemu utrzymają zamocowane meble - wiszące szafki kuchenne z wyposażeniem, czy półki z książkami.

Ściany działowe nie muszą być murowane. Można je wykonać jako lekką konstrukcję stalową z wypełnieniem z wełny mineralnej - wówczas będą też izolować akustycznie - i poszyciem z płyt gipsowo-kartonowych, gipsowo-włóknowych lub drewnopochodnych

Ściany działowe nie muszą być murowane. Można je wykonać jako lekką konstrukcję stalową z wypełnieniem z wełny mineralnej - wówczas będą też izolować akustycznie - i poszyciem z płyt gipsowo-kartonowych, gipsowo-włóknowych lub drewnopochodnych (fot. Pfleiderer)

Niestety, cegły czy bloczki są ciężkie, dlatego mogą stanowić dla stropu duże obciążenie. Wzniesienie ich w miejscu innym niż pierwotnie planowane należy więc uzgodnić z architektem. Minusem tej technologii jest czasochłonność, konieczność związania i wyschnięcia spoiwa oraz wykończenia powierzchni tynkiem, który wymaga długiego schnięcia.

Szybszą technologią są ściany działowe wykonane w lekkiej zabudowie. Najczęściej wykonywane są z płyt gipsowo-kartonowych, zamontowanych na stalowym stelażu. Są lekkie, nie wymagają też pracochłonnego wykańczania - łączenia wystarczy wypełnić masą gipsową, nałożyć na nie taśmę i wyrównać powierzchnię masą szpachlową. Przegrody z płyt g-k, nie są jednak przystosowane do przenoszenia obciążeń o wadze większej niż 30 kg, a tyle może ważyć np. półka z książkami.

Znacznie większą wytrzymałość mają płyty gipsowo-włóknowe oraz drewnopochodne. Są też odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne, a zastosowanie podwójnego poszycia pozwala dodatkowo zwiększyć ich nośność do 120 kg. Ponadto stosując szersze profile stelaża, grubsze płyty i wełnę mineralną odpowiedniej grubości, można zbudować ściany działowe o wysokiej izolacyjności akustycznej.

Wykańczanie ścian - tynki, farby, tapety, panele, okładziny

W większości przypadków, ściany wewnętrzne tynkuje się maszynowo lub ręcznie zaprawą cementowo-wapienną lub gipsową. Tynk cementowo-wapienny polecany jest zwłaszcza do pomieszczeń, w których panuje wilgoć (łazienki, kuchnie, pralnie), bądź ściany są narażone na uszkodzenia mechaniczne (piwnica, pomieszczenie gospodarcze, warsztat). Do innych wnętrz nadaje się tynk gipsowy, łatwiejszy do nakładania i charakteryzujący się większą gładkością powierzchni oraz krótszym czasem schnięcia. Stopień wygładzenia tynku, zarówno cementowo-wapiennego, jak i gipsowego, zależy od planowanego wykończenia powierzchni.

Choć obecnie renesans przeżywa kolor biały we wnętrzach, nie każdemu musi się to podobać. Intensywne, żywe kolory, choć na części ścian, ożywiają pomieszczenie i dodają mu przytulności

Choć obecnie renesans przeżywa kolor biały we wnętrzach, nie każdemu musi się to podobać. Intensywne, żywe kolory, choć na części ścian, ożywiają pomieszczenie i dodają mu przytulności (fot. Magnat)

Tynki przeznaczone do malowania lub tapetowania zacierane są na gładko, natomiast pod płytki - na ostro, by zwiększyć przyczepność kleju.

Kwestia koloru we wnętrzach podlega modzie. Przez ostatnie lata królowały intensywne barwy. Obecnie najbardziej trendy jest biel, na ścianach, i na meblach. Warto wiedzieć, że odpowiednie zestawienia kolorystyczne mogą skorygować proporcje niezbyt kształtnego wnętrza. Jaśniejsze odcienie optycznie je powiększają, ciemniejsze - odwrotnie. Sufit pomalowany na biało w towarzystwie barwnych ścian sprawi, że pomieszczenie wyda się wyższe.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby jedną ze ścian ożywić mocniejszą barwą. Czerwień podniesie temperaturę wnętrza, szary uspokoi, a brąz ociepli atmosferę. Dobrze, gdy na tym etapie mamy wyobrażenie na temat wyposażenia poszczególnych wnętrz. Ciemne meble będą bardziej wyeksponowane na tle jasnych ścian, jasne - na odwrót.

Wybór kolorystyki dobrze poprzedzić wizytą w sklepie z farbami. Dostępne są tam setki próbek kolorów i rodzajów farb (akrylowe polecane są do salonu i sypialni, lateksowe do kuchni i łazienki).

Wykańczanie ścian samą farbą będzie pasowało tym, którzy lubią często, i za niewielkie pieniądze, zmieniać wystrój. Przemalowanie ściany jest znacznie prostsze, niż zmiana tapety czy okładziny.

Do wyboru mamy też tapety. Najprostsze - papierowe - mają gładką powierzchnię i nadają się do wszystkich suchych pomieszczeń, choć w tych, które wyjątkowo narażone są na zabrudzenie (pokoje dziecięce) lepiej sprawdzą się tapety winylowe. Są łatwo zmywalne i odporne na wilgoć.

Ciekawą dekorację mogą stanowić fototapety oraz przeróżne okładziny drewniane lub imitujące drewno, kamień bądź cegłę. Nowością są miękkie panele ścienne, oferowane w niezliczonych wzorach i kolorach, które można dowolnie łączyć w barwne kompozycje.

Joanna Dąbrowska