Biblioteka

Montaż stropu gęstożebrowego krok po kroku

Dodano: 12 stycznia 2012

Pierwszym krokiem jeszcze przed montażem jest wybór, w porozumieniu z kierownikiem budowy, odmiany stropu, jeśli nie został on jednoznacznie określony w projekcie lub zmieniliśmy układ ścianek działowych czy rozpiętość podpór.

Montaż stropu gęstożebrowego krok po kroku
Spis treści
Określenie ilości potrzebnych materiałów
Przygotowanie ścian pod belki oraz podłoża pod stemple
Montaż belek i ułożenie skrajnych pustaków
Ustawienie podpór montażowych
Ułożenie pozostałych pustaków i utworzenie żeber rozdzielczych
Ułożenie zbrojenia wieńca
Betonowanie
Pokaż wszystko

Określenie ilości potrzebnych materiałów

Przy budowie najpopularniejszych stropów gęstożebrowych trzeba zwrócić uwagę na to, ile potrzeba pustaków brzegowych, tzw. zadeklowanych, o zakrytej jednej ściance (bez otworów). Deklowanie można co prawda wykonać na budowie, wlewając zaprawę cementową w otwory pustaków, ale jest to niepotrzebne dodatkowe zajęcie. Nie zapomnijmy też o pustakach brzegowych, układanych również wzdłuż żeber rozdzielczych (po obu stronach).

Prefabrykowane belki stropowe i współpracujące z nimi pustaki powinny mieć świadectwo dopuszczenia do stosowania w budownictwie. Producent powinien też udostępnić charakterystykę techniczną poszczególnych produktów. Na podstawie tych informacji możemy ustalić, czy konstrukcja stropowa z wybranych materiałów spełni wymagania co do nośności użytkowej i maksymalnego rozstawienia podpór.

Przygotowanie ścian pod belki oraz podłoża pod stemple

Górna powierzchnia ścian, na których będą opierać się belki stropowe, musi być dokładnie wypoziomowana i wyrównana. Jeśli użyto elementów ściennych z otworami, to powinny być one zamknięte warstwą zaprawy (w pasie o szerokości ok. 10 cm od wewnętrznej krawędzi muru należy rozłożyć 2 cm warstwę mocnej zaprawy cementowej i wyrównać ją wzdłuż przyłożonej deski).

Podczas betonowania strop będzie podparty stemplami, które muszą spoczywać na stabilnym podłożu. Przy układaniu stropu nad parterem podłoga na gruncie powinna być utwardzona przynajmniej warstwą betonu stabilizującego, tzw. chudziaka.

Montaż belek i ułożenie skrajnych pustaków

Układanie stropu rozpoczynamy od wciągnięcia belek, rozstawienia ich oraz układania pustaków przy krawędziach. Belki powinny być wciągane w pozycji poziomej linami zaczepionymi za węzły kratownicy po obu stronach belki (odległość zaczepienia liny od brzegu belki to ok. 1/5 belki).

Etapy budowy stropu gęstożebrowego: belki ułożone na podporach (a) - fot. Solbet Kolbuszowa, przestrzenie między belkami wypełnione pustakami (b) - fot. Techbud, zalewanie stropu betonem (c) - fot. Techbud.

Pierwszą belkę układamy w takim miejscu, aby głębokość oparcia na ścianie bocznej pustaków wypełniających, ustawionych na końcach belki, wynosiła minimum 3 cm, a minimalna głębokość oparcia belki na podporze - 7 cm. Kolejne belki ustawiamy w rozstawie ustalonym przez pustaki umieszczone przy ich końcach.

Nie można zapomnieć o ustawieniu dodatkowych belek w miejscach przebiegu ścianek działowych. Ostatnie pole między belkami nie zawsze odpowiada szerokości modularnej pustaka. Wypełnienie najlepiej wykonać z przyciętego bloczka z betonu komórkowego (materiał ten łatwo tnie się piłą).

Ustawienie podpór montażowych

Jako stemple wykorzystuje się najczęściej żerdzie sosnowe z wyciętym zaciosem, do którego przybija się deskę podporową. Żerdzie takie muszą być proste, o średnicy nie mniejszej niż 7 cm. W miejscu oparcia stempla podkładamy deskę oraz kliny umożliwiające regulację wysokości podparcia.

Poziomowanie żerdzi jest dość pracochłonne, zwłaszcza gdy podłoże ma znaczne nierówności. Stemple powinny być rozmieszczone co ok. 1,5 m wzdłuż belki oraz co 1-1,5 m w kierunku poprzecznym.

Zalecane jest niewielkie zwiększenie wysokości podparcia stempli w środku rozpiętości stropu (np. o 2 cm, gdy strop ma 6 m długości), dzięki czemu strop nie "usiądzie" pod wpływem obciążeń.

Znacznie wygodniejsze w użyciu od stempli są podpory systemowe z płynnie regulowaną wysokością. Współpracująca z nimi belka zapewnia pewne oparcie dla konstrukcji stropowej.