Biblioteka

Jaki materiał na ściany działowe?

Dodano: 26 sierpnia 2011

Ściany działowe to przegrody, które dzielą przestrzeń budynku na mniejsze pomieszczenia. Muszą zatem spełniać pewne ogólne wymagania.

Jaki materiał na ściany działowe?

Najważniejsza jest ich duża sztywność i wytrzymałość na obciążenia poziome. Nie powinny bowiem ulegać uszkodzeniu np. pod naporem przewracającego się człowieka czy rzuconego przedmiotu. Poza tym ściany działowe zwykle wykorzystuje się do wieszania różnych elementów wyposażenia wnętrz, jak szafki kuchenne, półki z książkami lub instalacje, czyli rury wodociągowe, armatura łazienkowa itp.

Z kolei o komforcie użytkowania pomieszczeń bardzo często decyduje ich izolacyjność akustyczna. Trudno bowiem wypoczywać czy pracować, gdy przez ścianę przenikają hałasy spowodowane np. głośno słuchaną muzyką albo piskliwymi głosikami rozbawionych dzieci. Przegrody te powinny również umożliwiać zrealizowanie wymarzonego przez inwestorów wystroju wnętrza. Mogą przecież być przezroczyste, ażurowe, malowane lub ukazujące naturalną fakturę materiałów konstrukcyjnych. Wskazane jest jeszcze, aby były tanie i łatwe do zbudowania.

Powyższe wymagania spełniane są w różnym stopniu w zależności od zamożności inwestorów, dostępnych materiałów i regionów świata. Mogą to być przecież ściany działowe z papieru w tradycyjnym domu japońskim, drewniane w góralskiej chacie czy kamienne w średniowiecznym zamku. Jednak we współczesnych domach jednorodzinnych najczęściej wykonuje się przegrody murowane z różnego rodzaju cegieł lub pustaków oraz szkieletowe - przede wszystkim gipsowo-kartonowe na stelażu metalowym, ewentualnie drewnianym.

Murowane ściany działowe

Niemal wszystkie przegrody murowane doskonale sprawdzają się jako ściany wewnętrzne. Przy najczęściej stosowanej grubości 12 cm są wystarczająco sztywne i wytrzymałe, a jednocześnie tanie. Można z nich wykonać zwykłe ściany proste lub łukowe, gładkie, ażurowe czy z wnęką.

Budowa ściany murowanej z cegły lub pustaków.

Sposobów wykończenia jest wiele i łatwo uzyskać zaplanowany efekt. Tym bardziej że zarówno wznoszenie, jak i wykańczanie ścian murowanych jest powszechnie znane i niezbyt trudne. Poza tym charakteryzują się bardzo dobrą izolacyjnością akustyczną. Stosunkowo duża masa przegród jest w tym przypadku zaletą.

To idealne rozwiązanie w domach parterowych, w których obciążenia są przenoszone bezpośrednio na grunt. Nieco inaczej jest w budynkach piętrowych. Wtedy duża masa ścian obciążających stropy jest mankamentem. Konieczne jest bowiem wzmacnianie konstrukcji np. przez podwajanie belek nośnych.

Do najlepszych murowanych ścian działowych zalicza się przegrody z cegieł pełnych ceramicznych i bloków wapienno-piaskowych grubości 12 cm. Dobre są również ściany wznoszone z pustaków Porotherm grubości 8 i 11,5 cm. Po prostu dzięki właściwemu (korzystnemu) układowi szczelin uzyskano zadowalające parametry akustyczne i jednocześnie znacznie obniżono masę przegród.

Ściany działowe z cegieł dziurawek, kratówek, pustaków PD oraz z betonu komórkowego są wystarczające dla mniej wymagających inwestorów. Ich właściwości akustyczne, mechaniczne, wytrzymałościowe wzrastają, gdy wykończy się je tradycyjnym tynkiem cementowym, a nie cementowo-wapiennym czy gipsowym.

Warto jeszcze pamiętać, że obłożenie ścian płytami gipsowo-kartonowymi (metodą na placki) zwykle pogarsza właściwości akustyczne przegród. Konieczne jest przyklejanie płyt całą powierzchnią.

Szkieletowe ściany działowe

Wszędzie tam, gdzie spory ciężar ścian murowanych stwarza problemy (np. konstrukcyjne), powinno się stosować przegrody gipsowo-kartonowe. Zalecenie to jest oczywiste w drewnianych domach szkieletowych zarówno piętrowych, jak i parterowych - nikt przecież nie zechce wprowadzać dodatkowych rozwiązań technologicznych. Dotyczy również nowych budynków murowanych, a także modernizowanych.

Schemat ściany gipsowo-kartonowej.

Po porostu nad piwnicą, parterem lub piętrem lekkie ściany gipsowo-kartonowe można ustawiać w dowolnym miejscu niezależnie od rodzaju konstrukcji stropowej, czy układu elementów nośnych. Jest to możliwe dlatego, że ciężar typowej ściany działowej o wysokości 2,6 m obustronnie pokrytej płytą gipsowo-kartonową lub gipsowowłóknową wynosi zaledwie 50-65 kg/m, a z podwójnym opłytowaniem 100-150 kg/m. Dla porównania otynkowana ściana murowana waży 470-780 kg/m, a robotnik z narzędziami - 100 kg.

Oczywiście niewielki ciężar ścian szkieletowych jest ich podstawową zaletą. Drugą jest możliwość prowadzenia prac w okresie zimowym, co może być istotne w przypadku opóźnienia w harmonogramie robót (nawet w domach parterowych). Trzecią jest stopień równości i gładkości powierzchni prawie nieosiągalny dla zwykłych tynków cementowo-wapiennych.

Pozostałe parametry, takie jak sztywność, wytrzymałość, ognioodporność, możliwość dowolnego zawieszenia ciężkich elementów, zwykle są sporo gorsze niż w ścianach murowanych z cegieł pełnych.

Oczywiście wskazane jest wykonywanie ścian działowych z podwójnym opłytowaniem, które pod wieloma względami dorównują przegrodom murowanym, ale kosztem większych nakładów robocizny i materiałów. Są bowiem sporo droższe oraz bardziej skomplikowane od rozwiązań typowych (z pojedynczymi okładzinami). Wymagają także zachowania większej staranności i dokładności podczas prac montażowych.

opr.: Redakcja
zdjęcie: Vitrosilicon