Biblioteka

Podłoga na stropie - izolacja i montaż

Dodano: 04 grudnia 2013

Podłogi na stropach usytuowanych między pomieszczeniami ogrzewanymi a nieogrzewanymi mają wykazywać się wystarczającą izolacyjnością. Rodzaj i układ warstw podłogi na stropie zależy od tego, jakie pokoje znajdują się pod i nad nimi. Jeśli podłoga oddziela pomieszczenia użytkowe, powinna mieć właściwą izolacyjność akustyczną i termiczną.

Podłoga na stropie - izolacja i montaż

Podłogi w tzw. pomieszczeniach mokrych - czyli tam, gdzie posadzka narażona jest na zachlapywanie wodą - muszą zapewniać ochronę przeciwwilgociową.

Izolacja akustyczna podłogi na stropie

Najlepszą ochronę przed hałasem daje podłoga pływająca. Na całym obwodzie podłogi, czyli przy ścianach, kominach, w progach drzwi, a także przy pionach instalacyjnych, układa się ciągłą taśmę brzegową z pianki polietylenowej, styropianu elastycznego, filcu lub płyty pilśniowej miękkiej grubości 1-2 cm. Jastrych
spoczywa na cienkiej (ok. 3 cm) warstwie izolacji z twardej wełny mineralnej, styropianu (tzw. akustycznego) lub płyty pilsniowej.

Izolację akustyczną stanowią także sufity podwieszane z płyt gipsowo-kartonowych. Między nie a strop umieszcza się wełnę mineralną, która doskonale tłumi dźwięki powietrzne oraz - choć w mniejszym stopniu - uderzeniowe.

Izolacja termiczna podłogi na stropie

Izolacja cieplna ma znaczenie drugorzędne przy stropach międzypiętrowych, jeśli rozdzielają one pomieszczenia o zbliżonych temperaturach użytkowych. Wykonanie natomiast dobrej izolacji cieplnej jest konieczne w stropach nad piwnicami i stropodachach pod poddaszem nieogrzewanym, a także w stropach zewnętrznych nad przejściami czy przejazdami. Izolację termiczną przy takich stropach najlepiej uformować od strony zimnej - czyli od dołu. Styropian lub wełnę przykleja się do
spodu stropu i otynkowuje. Można też wykonać sufit podwieszany. W przypadku stropu, nad którym znajduje się strych z nieocieplonymi pomieszczeniami - izolację termiczną trzeba ułożyć na całej jego powierzchni.

Izolacja przeciwwilgociowa podłogi na stropie

Umieszcza się ją bezpośrednio pod posadzką. Ma ona chronić niżej położone warstwy podłogi przed wodą. Izolacje przeciwwilgociowe wykonuje się obecnie głównie z folii w płynie. Izolacja ta dostępna jest w postaci masy gotowej do użycia, a sprzedawana w wiaderkach. Ponieważ gotową powłokę izolacyjną łatwo uszkodzić, należy szybko przykryć ją kolejną warstwą podłogi - posadzką. Czasem stosuje się zaprawy wodoszczelne (tzw. szlamy izolacyjne), które trzeba rozrobić wodą.

Podłogi na stropach drewnianych

Stropy drewniane są konstrukcjami kilkakrotnie lżejszymi od popularnych stropów żelbetowych, a zatem mają gorszą od nich izolacyjność akustyczną. Wykorzystanie na takim stropie podłogi pływającej, jako sposób na wytłumienie hałasów przenikających między kondygnacjami, jest niewystarczające. Dlatego między belkami stropu drewnianego należy dać warstwę wełny mineralnej grubości przynajmniej 5 cm. Zalecanym wykończeniem spodu stropu drewnianego jest sufit podwieszony o konstrukcji całkowicie oddylatowanej od ścian. Pomiędzy sufitem a belkami można ułożyć ciągłą warstwę wełny mineralnej, która ograniczy wpływ mostków akustycznych.

Poszycia stropu drewnianego, stanowiące podkład pod posadzkę, zaleca się oddzielić od belek nośnych elastyczną warstwą gumy lub korka (grubości 2–5 mm).

zdjęcie: Knauf

opr.: Joanna Dabrowska

Powiązane artykuły

»

Nowość Fabryki Stropów