Eksperci
Tynki zewnętrzne - wybór najlepszego

Tynki zewnętrzne - wybór najlepszego

Odpowiada: Ekspert firmy Caparol

Dodano: 29 sierpnia 2011

Tynki zewnętrzne - czym się kierować aby dokonać właściwego wyboru?

Jeżeli rozpatrujemy systemy ociepleń to nie należy koncentrować się wyłącznie na tynku. O właściwościach systemu decydują wszystkie jego składniki począwszy od rodzaju płyty ocieplającej (styropian lub wełna).

Jeżeli zależy nam na tym by nasze ocieplenie było np. niepalne należy wybrać system oparty na wełnie mineralnej z zewnętrznymi tynkami mineralnymi lub silikatowymi. Przy zastosowaniu innych tynków na wełnie mineralnej system nie będzie sklasyfikowany jako niepalny.

Ponadto w układach z wełną mineralną należy stosować produkty o bardzo dobrej przepuszczalności pary wodnej. Dlatego w układach z wełną nie zalecamy stosowania tynków dyspersyjnych.

Jeżeli wykonujemy ocieplenie na styropianie to mamy do dyspozycji systemy z wszystkimi rodzajami tynków zewnętrznych. Wybór odpowiedniego wariantu zależy od analizy potrzeb i możliwości finansowych kupującego.

Często o wyborze tynków zewnętrznych decyduje kolorystyka. Najbogatsza paleta kolorów występuje w tynkach akrylowych i silikonowych. W tradycyjnych systemach ociepleń nie powinno sie stosować ciemnych kolorów o współczynniku odbicia światła rozproszonego mniejszym niż 20, ponieważ mogą one powodować nadmierne nagrzewanie się powierzchni (naprężenia termiczne) które mogą skutkować uszkodzeniem powierzchni tynku.

Jeżeli jednak zdecydowano o wyborze kolorów o wsp. mniejszym niż 20, to zalecamy stosowanie systemu CARBON.