Eksperci
Jak dobierać kolorystykę elewacji i dachu?

Jak dobierać kolorystykę elewacji i dachu?

Odpowiada: Lidia Misiuna

Dodano: 09 sierpnia 2012

Materiały budowlane dostępne są w szerokiej gamie barw, co nie ułatwia podejmowania decyzji. Jak zatem trafnie określić jaki kolor fasady będzie się najlepiej prezentował i czy dach powinien być jasny czy ciemny?

W projektach budynków wykorzystywane są zwykle barwy stosunkowo neutralne. Chodzi o to, by kolory nie zdominowały innych aspektów projektu. Dlatego dobór kolorystyczny materiałów na najbardziej wyeksponowane elementy domu, czyli elewację i dach, jest zadaniem dla inwestora.

Są trzy główne zasady doboru kolorów domu. Najprostsza z nich to własne preferencje i upodobania. Warto zgromadzić kilka ulubionych kolorów przed dokonaniem właściwego wybory spośród nich. Należy również przyjrzeć się miejscu, w którym budowany jest dom. Jeśli wokół budynku rośnie gęsty ogród, warto na elewacji i dachu wykorzystać kolory ziemi, współgrające z zielenią, na przykład brązy. Z kolei w przypadku wznoszenia obiektu przy elementach z betonu, elewację warto wykonać w bardziej wyrazistych barwach, aby ożywić przestrzeń.

Równie istotne jest spojrzenie poza działkę, na domy sąsiadów i w najbliższej okolicy. Jeśli wszystkie dachy są czerwone, taki kolor może być wręcz narzucony w warunkach zabudowy, przez konserwatorów zabytków bądź urbanistów, którzy dbają o harmonię kolorystyczną miejsca. Inwestorzy z tego powodu często pytają nas o konkretne barwy dachówek.

W sytuacji bez odgórnych wytycznych, warto samemu przyjrzeć się otoczeniu i postarać się o efekt będący w zgodzie ze stosowanymi wokół - co nie znaczy, że identyczny. Jeśli na przykład w najbliższej okolicy sąsiedzi postawili na miedziane czy kasztanowe pokrycia, lepiej nie wybierać dachu zielonego. Ale już brązy jak najbardziej wpiszą się skutecznie w przestrzeń, jednocześnie nie powielając wyborów innych inwestorów. Podsumowując, z przygotowanych wcześniej ulubionych kolorów wybierzmy te, które "nie gryzą się" z okolicznymi. Wpłynie to pozytywnie na nastrój wszystkich mieszkańców danego miejsca.

Kolorystyka elewacji i dachu w zależności od stylu budynku

Jeżeli wokół nie ma domów lub są bardzo zróżnicowane kolorystycznie, czyli nie widać sensu kierowania się harmonią z otoczeniem, warto przyjrzeć się dokładniej projektowi domu. Czy jest to prostopadłościan z dwuspadowym dachem? A może rozczłonkowana bryła z geometrycznymi podziałami i dachem płaskim? Typ domu, opisywany nawet szeroko jako "tradycyjny" lub "nowoczesny", może pomóc wybrać barwy.

Röben - zmiana kolorystyki elewacji i dachu budynku Röben - efekt zmiany kolorystyki elewacji i dachu budynku

Elewacje bardziej tradycyjne bądź klasyczne opierane są zwykle na barwach ciepłych. Najpopularniejszy jest żółty, ale można też wybrać beżowy, elementy brązowego oraz czerwieni. Najbardziej spokojne w odbiorze są beż, brąz lub nieco mniej konserwatywny - zielony. Choć już spoza palety barw ciepłych, popularne rozwiązanie dla domu o tradycyjnej bryle to pomalowanie jej w całości na biało. Jeśli dodamy do tego czerwony dach, otrzymamy dom w tradycyjnym polskim stylu.

Röben - zastosowanie żółtego i pomarańczowego koloru na nowoczesnej bryle budynkuDo projektów o stylistyce nowoczesnej, wyrażonej poprzez kształt bryły bądź zastosowane materiały budowlane, często dobierane są barwy chłodne. Dominuje biel, czerń i szarość oraz różne odcienie pośrednie, takie jak grafitowy czy srebrny. Jeśli chcemy w nowoczesnych zestawieniach wykorzystać cieplejsze kolory, na przykład pomarańczowy, warto aby były w odcieniach intensywnych, przyciągających wzrok.

Inny sposób na osiągnięcie wrażenia nowoczesności to mieszanie barw kontrastowych - białego z czarnym, pomarańczowego z granatowym czy intensywnie zielonego z grafitowym. Ze współczesnością, a jednocześnie elegancją i szykiem, kojarzy się też fiolet. Z tak wyrazistymi kolorami trzeba jednak uważać - za kilka lat mogą wyjść z mody lub zmęczyć inwestorów swoją intensywnością.

Kolorystyką elewacji i dachu można nadać styl

Bryła domu, którą trudno jednoznacznie zakwalifikować jako nowoczesną bądź tradycyjną, może wpisać się w jeden z tych nurtów poprzez wykorzystane kolory elewacji i dachu. Zestawiając jasną (białą bądź żółtą) fasadę z dachówką w jednym z wielu odcieni czerwonego, uzyskamy efekt budynku tradycyjnego. Taki dom zwykle kojarzy się z ciepłem i gościnnością.

Nawet w przypadku projektu, który trudno zakwalifikować do architektury współczesnej, awangardowej bądź minimalistycznej, z pomocą kolorów materiałów budowlanych można osiągnąć wrażenie nowoczesności. W takim przypadku zaleca się zastosowanie barw chłodnych, na przykład szarości. Taką elewację można zestawić z czarnym dachem oraz dodać wyraziste elementy, jak choćby grafitowy cokół. Część elewacji można też pomalować bądź wymurować w innym kolorze.

Barwa dachu i elewacji domu ma silne oddziaływanie. Znaczenie koloru dobrze pokazują wizualizacje tego samego budynku z różnymi zestawami barw. Poprzez kolorystykę osiągnąć można diametralnie odmienne efekty. Dlatego decyzję o doborze kolorystyki elewacji i dachu warto bardzo dokładnie przemyśleć.