Eksperci
Pielęgnacja i renowacja drewnianej elewacji

Pielęgnacja i renowacja drewnianej elewacji

Odpowiada: Janusz Walczyszyn

Dodano: 27 sierpnia 2014

Koniec lata to idealny czas na przeprowadzanie zewnętrznych robót remontowych i konserwacyjnych. Czyszczenie kostki brukowej, malowanie tarasu czy renowacja elewacji budynku to tylko niektóre czynności, którym sprzyjają słoneczne i ciepłe dni. Podpowiadamy, z jakich narzędzi korzystać podczas pielęgnacji drewnianej elewacji, aby zachowała ona swoje właściwości i piękny wygląd na lata, a prace przebiegały sprawnie.

Zauważalna moda na nowoczesną architekturę sprzyja konstruowaniu wymyślnych, geometrycznych brył budynków oraz tworzeniu ciekawych, często zaskakujących, kompozycji kolorystycznych na ich elewacji. Wszechobecne do niedawna czerwone cegły klinkierowe i mury w kolorze ziemi ustępują miejsca tynkom w intensywnych barwach, panelom z blachy cynkowej czy wielkim szklanym powierzchniom. Równie chętnie wykorzystywane jest naturalne drewno, którym pokryta może być zarówno cała fasada budynku, jak i jej fragment, stanowiąc jedynie element dekoracyjny. Bez względu na wielkość płaszczyzny pokrytej drewnem, wykonana w ten sposób elewacja wymaga systematycznej pielęgnacji i konserwacji. Zaniedbana i pozostawiona sama sobie szybko straci nie tylko estetyczny wygląd, ale i swoje właściwości.

Przygotowanie prac związanych z pielęgnacją elewacji

Zabiegi pielęgnacyjne zewnętrznych elewacji, choć czasochłonne, nie wymagają od wykonującego specjalnych umiejętności i wiedzy. Aby przebiegały bez przeszkód warto jednak zaopatrzyć się w niezbędne materiały pomocnicze, które nie tylko znacząco przyspieszą, ale i ułatwią wykonywanie prac.

Podstawą przy tego typu czynnościach jest prawidłowe przygotowanie stanowiska. Do prac przy elewacjach zewnętrznych, czyli na wysokości,  zalecamy wypożyczenie odpowiednich rusztowań. Dzięki specjalnym podporom teleskopowym są znacznie bezpieczniejsze niż tradycyjne drabiny. Wyposażone w blokowane kółka oraz wykonane z aluminium z łatwością dadzą się przesuwać wzdłuż ściany budynku nie niszcząc np. przylegającego do niej trawnika.

Często po dokładnym czyszczeniu elewacji, które najlepiej wykonać wodą z dodatkiem szarego mydła lub płynu do mycia naczyń, naszym oczom ukazuje się znacznie większa skala zniszczeń niż byśmy się spodziewali. Dlatego wyprzedzając bieg zdarzeń dobrze jest wyposażyć się w szlifierkę taśmową oraz gwoździarkę lub sztyfciarkę pneumatyczną, które będą pomocne przy usuwaniu usterek.

Pielęgnacja drewnianej elewacji

Jeśli zabiegi pielęgnacyjne drewnianej elewacji przeprowadzane są regularnie i nie dopuszczamy do szarzenia lub odkształcania się desek możemy mieć pewność, że sama impregnacja drewnianej powierzchni będzie wystarczająca. Po uprzednim oczyszczeniu lekko wyblakłej elewacji z kurzu i brudu pozostawiamy ją na kilka dni do całkowitego wyschnięcia. Po tym czasie pokrywamy drewno warstwą specjalnego preparatu o dużej wodoodporności, który ma chronić jego zewnętrzną powłokę przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych. Pamiętajmy także, że zabiegi pielęgnacyjne wymagają ciepła i niskiej wilgotności dlatego starajmy się dostosować termin prac do pogody, wybierając słoneczne dni.

Renowacja drewnianej elewacji

Zdarza się jednak, że pomimo systematycznej pielęgnacji stan drewnianej elewacji pozostawia wiele do życzenia. Powodem może być nieodpowiednie przygotowanie drewna użytego do jej wykonania, co skutkuje pojawieniem się dużych szarych płaszczyzn oraz zielonego nalotu lub nieestetycznym odkształcaniem się desek. We wszystkich takich przypadkach powinniśmy działać jak najszybciej, aby nie doszło do całkowitej degradacji materiału - wtedy zmuszeni będziemy już tylko do drogiego zabiegu wymiany elewacji na nową.

Jeśli doszło do zsinienia drewnianych desek lub pojawiły się mchy i porosty powinniśmy rozpocząć od mechanicznego ich usunięcia i dokładnego wyczyszczenia całej powierzchni. Można do tego wykorzystać myjkę wysokociśnieniową. Następnie, po wyschnięciu elewacji, szlifujemy ją, zwracając szczególną uwagę na zaatakowane pleśnią i grzybami miejsca. Do dużych płaszczyzn można użyć ręcznej szlifierki taśmowej, do zagłębień zaś szlifierki kątowej.

Tak przygotowaną powierzchnię pokrywamy preparatem do wywabiania sinizny, który nie tylko przywraca drewnianej elewacji naturalny kolor ale i działa grzybobójczo, zmniejszając tym samym ryzyko ponownego wystąpienia niechcianych gości.  Dość powszechnym zjawiskiem jest także odkształcanie się pojedynczych desek elewacyjnych. W takich przypadkach można próbować ponownego mocowania ich do ściany budynku lub wymienić na nowe. Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku niezbędne mogą okazać się specjalistyczne narzędzia w postaci wkrętarki lub gwoździarki pneumatycznej.

Janusz Walczyszyn, ekspert w firmie Ramirent, sieci wypożyczalni sprzętu budowlanego, podnośników, kontenerów, podestów roboczych oraz rusztowań.