Eksperci
Wykończenie tynkiem modelowanym z imitacją deski elewacyjnej

Wykończenie tynkiem modelowanym z imitacją deski elewacyjnej

Odpowiada: Sławomir Zalewski

Dodano: 01 czerwca 2015

Elewacja budynków kojarzy nam się zwykle z wykończeniem tynkiem cienkowarstwowym o fakturze "baranka" lub "kornika". Są jednak nowe rodzaje tynków, które pozwalają całkowicie zmienić jej wygląd i uzyskać efekty, o których jeszcze kilka lat temu nikt nawet nie myślał.

Przykładem takiego rozwiązania jest tynk mineralny modelowany ALPOL AT 319. Do uzyskania właściwych efektów oprócz samego tynku wykorzystywane są specjalne narzędzia i materiały pomocnicze oraz nowe metody aplikacji dzięki którym mamy możliwość "oszukania" naszego wzroku i uzyskania wyglądu elewacji imitującego gładkie lub ręcznie formowane cegły, okładziny z piaskowca, a nawet odwzorowujące wygląd desek elewacyjnych. Szczególnie to ostatnie rozwiązanie zdobywa coraz większą popularność zarówno w przypadku małych domów jednorodzinnych jak i na elewacjach dużych kompleksów mieszkaniowych.

Wykończenie tynkiem modelowanym z imitacją deski elewacyjnej, stosuje się najczęściej w systemach ociepleń od zewnątrz. Wykonanie systemu w jego pierwszej fazie nie odbiega od standardowego rozwiązania. Polega na mocowaniu do ocieplanego podłoża płyt izolacji termicznej ze styropianu oraz wykonaniu na nich warstwy zbrojącej, składającej się z kleju i siatki zbrojącej z włókna szklanego.

Wykończenie tynkiem modelowanym z imitacją deski elewacyjnej

Po związaniu i wysezonowaniu warstwy zbrojącej należy ją pokryć gruntem i później nakładać warstwę dekoracyjną, odwzorowującą słoje drewna. Odcisk struktury "deski" wykonuje się przy użyciu specjalnej matrycy silikonowej i wałka dociskowego. Właściwy wygląd powierzchni uzyskuje się po pomalowaniu tynku Impregnatem koloryzującym ALPOL AI 785 w kolorze drewna. Po wyschnięciu impregnatu możemy już cieszyć wzrok atrakcyjną i trwałą powłoką, którą z odległości kilku metrów trudno odróżnić od prawdziwych desek elewacyjnych.