Eksperci
Fundament przy istniejącym budynku

Fundament przy istniejącym budynku

Odpowiada: Cezary Jankowski

Dodano: 22 sierpnia 2011

Będę się "doklejał" do stojącego już domu, który jest częściowo podpiwniczony. Od strony gdzie chcę budować jest fundament schodkowy. Zanim wybiorę się do projektanta, chcę się zorientować jakie są możliwości rozbudowy, tak by nie naruszyć stateczności sąsiedniego budynku. Najchętniej zrobiłbym dom całkowicie podpiwniczony, ale czy to dopuszczalne? I jak powinna wyglądać dylatacja fundamentu, bo przecież każdy fundament będzie inaczej osiadał?

Dostawienie domu do istniejącego już budynku wymaga wykonania badań gruntowych oraz zbadania konstrukcji sąsiadujących fundamentów i przenoszonych na grunt obciążeń. Pozwoli to na zaprojektowanie odpowiednich fundamentów nowego domu, jak też na opracowanie sposobu ich wykonania.

Jeśli nowy budynek ma być podpiwniczony, to najbezpieczniej będzie stworzyć lustrzane odbicie istniejącego fundamentu schodkowego.

W przypadku częściowego podpiwniczenia w sąsiednim domu i schodkowego fundamentowania, istotne jest zapewnienie w dostawianym budynku dostatecznej wytrzymałości ścian piwnicy na parcie boczne. Część niepodpiwniczona wywiera powiem nacisk poziomy spowodowany wypieraniem gruntu, który musi być zrównoważony odpowiednio stabilną ścianą piwnicy drugiego domu. Podstawowym problemem będzie zapewnienie dostatecznego podparcia na czas prowadzenia robót fundamentowych, gdyż odkopanie fundamentów poniżej poziomu ich posadowienia grozi zawaleniem się budynku.

W opisanej sytuacji najprostszym rozwiązaniem będzie odwzorowanie w lustrzanym odbiciu fundamentów schodkowych sąsiada i zrezygnowanie z pełnego podpiwniczenia, przy czym roboty powinny być prowadzone odcinkami i po stwardnieniu betonu natychmiast obsypane ubitym gruntem.