Eksperci
Kotwy do ściany trójwarstwowej

Kotwy do ściany trójwarstwowej

Odpowiada: Cezary Jankowski

Dodano: 05 sierpnia 2011

Czy kotwy w ścianie trójwarstwowej ocieplonej styropianem, bez szczeliny wentylacyjnej muszą być ze stali nierdzewnej, czy wystarczy stal ocynkowana?

W ścianie trójwarstwowej potrzebne są kotwy wiążące warstwę nośną i elewacyjną. Jeśli w ścianie jest szczelina wentylacyjna, to zdecydowanie lepiej wybrać kotwy ze stali ocynkowanej, a jeśli jej nie ma można ewentualnie rozważyć zastosowanie stali ocynkowanej.

Kotwy łączące ściany warstwowe tworzą tzw. punktowe mostki cieplne. Pojedyncza kotwa nie ma większego znaczenia w skali całego budynku, ale rozmieszcza się je dość gęsto - zwykle 4 sztuki/m2 ściany. W efekcie strata ciepła staje się odczuwalna. Cztery kotwy ze stali ocynkowanej (zwykłej) pogorszą współczynnik przewodzenia ciepła ściany o ok. 0,04 W/(m2·K), np. z 0,3 na 0,34 W/(m2·K). W przypadku stali nierdzewnej straty będą mniejsze, bo ma ona ok. 3-krotnie mniejszy współczynnik przewodzenia ciepła niż stal zwykła.

Ponadto stal nierdzewna jest zdecydowanie bardziej odporna na korozję. Jednak w ścianie bez szczeliny wentylacyjnej kotwy są mniej narażone na wykraplanie wilgoci i teoretycznie większa trwałość stali nierdzewnej nie będzie aż tak istotna.