Eksperci
Czyszczenie klinkieru

Czyszczenie klinkieru

Odpowiada: Piotr Wojtasik

Dodano: 25 sierpnia 2011

Jaka jest najskuteczniejsza metoda czyszczenia klinkieru? Czy do wykwitów, mchu i innych zabrudzeń stosować piaskowanie, czy są inne środki, które poradzą sobie z tego typu zanieczyszczeniami?

Form czyszczenia klinkieru jest wiele i warto wybrać metodę najtańszą do danego rodzaju zabrudzenia. W przypadku gdy elewacja jest zakurzona wystarczy zmycie czysta woda z dodatkiem choćby płynu do mycia naczyń.

Można do tego używać myjek ciśnieniowych jednak z tak dobranym ciśnieniem by nie wypłukać spoiny z pomiędzy cegieł. W przypadku zabrudzeń pochodzenia cementowego można zastosować tzw. czyściki do klinkieru. Są to środki na bazie kwasów organicznych dlatego warto przestrzegać podstawowych zasad BHP.

W przypadku ciężkich zabrudzeń np. grafitti, można cegłę czyścić przez piaskowanie lub np suchym lodem (granulat CO2 w stanie stałym). Metody te jednak wymagają profesjonalnego sprzętu oraz obsługi, a nieumiejętne posługiwanie się nimi poprzez złe dobranie parametrów ciśnienia/nierówne prowadzenie dyszy, może doprowadzić do uszkodzenia nie tylko spoiny ale i cegły.