Eksperci
Sposoby na ciepły dom

Sposoby na ciepły dom

Odpowiada: Jarosław Kwaśniak

Dodano: 13 stycznia 2012

Coraz wyższe wymagania osób budujących swoje domy oraz zaostrzające się przepisy prawne dotyczące energooszczędności sprawiają, że ciepły dom to nie luksus, lecz konieczność. Jaki rodzaj ścian zapewni optymalną temperaturę w domu?

Na zachowanie ciepła w domu wpływ ma szereg czynników. Ważny jest rodzaj pokrycia dachowego, sposób wykonania fundamentów, odpowiednia wentylacja oraz instalacja grzewcza. Zdecydowanie najważniejsze dla utrzymania w domu właściwej temperatury są ściany. Mimo intensywnego ogrzewania, ciepło może z domu uchodzić przez ich powierzchnię.

Czy dobrym sposobem na ciepły dom jest ściana o tylko jednej warstwie?

Zgodnie z przepisami prawa budowlanego, współczynnik przenikania ciepła "U" dla ścian zewnętrznych jednowarstwowych i wielowarstwowych nie może być wyższy niż 0,3 W/m²K. Nowoczesne materiały budowlane posiadają doskonałe parametry izolacyjne i pozwalają osiągać znacznie lepsze wartości.

Obecnie "najcieplejszym" na rynku materiałem murowym jest beton komórkowy. Zbudowana z niego jednowarstwowa ściana, bez ocieplenia styropianem czy wełną mineralną, może zapewnić współczynnik przenikania ciepła nawet na poziomie U=0,173 W/m²K.

Bloczki z betonu komórkowego Termalica Bruk-BetŚciana jednowarstwowa ma najlepsze parametry, jeżeli jest wykonana jednorodnego materiału o dużej porowatości. Zamknięte w porach powietrze stanowi bardzo dobrą izolację termiczną. Właśnie dlatego ścian jednowarstwowych z betonu komórkowego o grubości od 36,5 do 48 cm nie trzeba dodatkowo ocieplać.

Ważną zaletą ścian jednowarstwowych jest także krótki czas ich wznoszenia oraz brak konieczności stosowania wielowarstwowego tynkowania. Koszt wzniesienia jednego metra kwadratowego takiej ściany jest o około 15% niższy niż przy budowie ściany dwuwarstwowej.

Może warto zastosować przegrody dwuwarstwowe?

Zewnętrzne ściany o konstrukcji dwuwarstwowej składają się z murowanej części nośnej, warstwy izolacyjnej oraz cienkowarstwowego tynku. Ich budowa jest łatwa, jednak bardziej czasochłonna.

Ocieplenie ściany nośnej wykonuje się najczęściej metodą lekką mokrą, polegającą na przyklejeniu do niej płyt styropianowych lub z wełny mineralnej na zaprawie klejowej i dodatkowym przymocowaniu za pomocą specjalnych kołków. Na przyklejone płyty izolacyjne następnie nakładane są warstwy zabezpieczające, składające się z dwóch warstw zaprawy klejowej zbrojonych siatką z włókna szklanego, podkładu tynkarskiego i tynku zewnętrznego.

Dla ścian dwuwarstwowych współczynnik przenikania ciepła także nie może przekraczać wartości U=0,3 W/m²K, dlatego dobranie odpowiedniej grubości ocieplenia w zależności od rodzaju materiału murowego ściany jest bardzo istotne.

Budowa domu z betonu komórkowego - Bruk-BetIzolacyjność cieplna wełny mineralnej i styropianu jest bardzo zbliżona. Styropian charakteryzuje się jednak niewielką paroprzepuszczalnością. Jest to natomiast produkt tańszy, a do jego mocowania zużywa się mniej kleju.

Niezależnie od wybranego systemu docieplenia, grubość zastosowanego materiału termoizolacyjnego nie powinna być mniejsza niż 12-15 cm. Poprawnie ułożona warstwa z pewnością zapewni właściwe ocieplenie budynku.

Pracochłonny sposób na ciepły dom.

Najbardziej pracochłonnym rozwiązaniem technologicznym są ściany trójwarstwowe. Konstruuje się je z murów nośnych i osłonowych, pomiędzy którymi znajduje się izolacja, wykonana najczęściej ze styropianu lub wełny mineralnej.

Pomiędzy zewnętrzną warstwą muru a izolacją z wełny mineralnej powinna znajdować się kilkucentymetrowa szczelina powietrzna. Ma ona na celu odprowadzanie pary wodnej przedostającej się z wnętrza budynku i utrzymanie warstwy izolacji w stanie suchym. Warstwa elewacyjna tego rodzaju ściany ma za zadanie chronić izolację przed wpływami atmosferycznymi i wszelkimi uszkodzeniami mechanicznymi.

Ściany trójwarstwowe, dzięki zastosowanej technologii, mają wysokie zdolności termoizolacyjne, są jednak bardziej niż pozostałe rozwiązania pracochłonne, a co za tym idzie - bardziej kosztowne. Z tego też powodu w budownictwie polskim powoli odchodzi się od wznoszenia ścian wielowarstwowych i buduje się ciepłe mury z wykorzystaniem bardziej nowoczesnych technologii.

Planując inwestycje warto zatem dobrze rozważyć dostępne sposoby na ciepły dom. Potrzebne są odpowiedzi na trzy podstawowe pytania: jakie środki finansowe są do dyspozycji, jak szybko inwestycja ma być realizowana oraz jaka ma być izolacja termiczna. Rosnące ceny energii oraz przepisy zobowiązujące do budowy energooszczędnych domów, skłaniają do wybierania rozwiązań nowoczesnych, zapewniających skuteczność nawet po kilkudziesięciu latach.