Eksperci
Jakie są zalety stosowania cienkospoinowej, suchej zaprawy do łączenia pustaków ceramicznych?

Jakie są zalety stosowania cienkospoinowej, suchej zaprawy do łączenia pustaków ceramicznych?

Odpowiada: Mirosław Rzeszutko

Dodano: 30 września 2015

Obecność wody w murze jest niekorzystnym zjawiskiem - m.in. negatywnie wpływa na termikę ściany oraz zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się na jej powierzchni pleśni i innych grzybów. Dlatego nowoczesne rozwiązania budowlane powinny eliminować ryzyko gromadzenia się wilgoci, tak by ograniczyć wydatki na energię do ogrzewania i jednocześnie zadbać o zdrowy mikroklimat w budynkach.

Same pustaki ceramiczne to jeden z najsuchszych materiałów dostępnych na rynku. Wypalana w wysokiej temperaturze glina jest zupełnie pozbawiona wody. Dodatkowo, te najbardziej zaawansowane technologicznie pustaki mają też szlifowane powierzchnie wsporne, przez co mogą być łączone na zaprawę do cienkich spoin i murowania na sucho.

Taka zaprawa w postaci piany konfekcjonowana jest w małych puszkach, które pozwalają na wzniesienie do 5 m² ścian nośnych oraz 10 m² działowych i - co ważne - dokładana jest do zakupionych pustaków gratis.


Nakłada się ją bezpośrednio z puszki za pomocą specjalnego, wygodnego pistoletu. To ułatwia prace i daje oszczędność czasu ich wykonywania do 50% w stosunku do tradycyjnej technologii murowania. Eliminacja zaprawy w spoinach i minimalny jej udział w murze powoduje ograniczenie mostków termicznych, przez które ucieka ciepło.

Jednocześnie sucha zaprawa gwarantuje dużą wytrzymałość ściany. Mur błyskawicznie uzyskuje deklarowane parametry wytrzymałościowe i już po kilku godzinach może być obciążany. Ponadto, brak wody w zaprawie pozwala na prowadzenie prac murarskich również zimą, do temperatury -5°C.