Eksperci
Strop nad garażem w piwnicy

Strop nad garażem w piwnicy

Odpowiada: Cezary Jankowski

Dodano: 05 sierpnia 2011

Planuję budowę domu z pełnym podpiwniczeniem - także pod garażem, i w związku z tym zastanawiam się, jaki stop będzie najlepszy właśnie między piwnicą, a garażem? Chodzi o to, żeby bez obaw można było wjechać 2-tonowym autem. Przede wszystkim obawiam się, że jeśli będzie to popularny strop gęstożebrowy, to czy nie pojawią się na nim pęknięcia?

O rodzaju stropu zawsze decyduje konstruktor, uwzględniając przewidywane obciążenia, co powinno znaleźć odzwierciedlenie w projekcie. Wszelkie zmiany dokonane bez konsultacji z fachowcem, który wykona odpowiednie obliczenia, mogą być niebezpieczne.

Jeśli obciążenia stropu są bardzo duże, to dobrym wyborem są płyty kanałowe, bardzo wytrzymałe i znacznie łatwiejsze do wykonania niż strop monolityczny.

Stropy gęstożebrowe w budynkach mieszkalnych dostosowane są do obciążeń 150 kg/m2. Jednak są to obciążenia średnie i w przypadku występowania dużych obciążeń liniowych lub punktowych (tak jak w przypadku garażowania samochodu) konieczne mogą być wzmocnienia w postaci dodatkowego zbrojenia umieszczonego w nadbetonie, wykonanie żeber rozdzielczych czy ułożenie podwójnych belek.

Alternatywne rozwiązania to żelbetowe stropy monolityczne, które są projektowane indywidualnie, z uwzględnieniem występujących w danej sytuacji obciążeń, lub płyty kanałowe - mają znacznie większą wytrzymałość niż typowe stropy gęstożebrowe.

Powiązane artykuły

»

Jaki strop wybrać?