Eksperci
Ocieplenie starego stropu

Ocieplenie starego stropu

Odpowiada: Cezary Jankowski

Dodano: 05 sierpnia 2011

W ramach remontu chcę ocieplić strop i zaadaptować poddasze na mieszkalne. Niestety to strop Kleina, a więc bardzo nierówny. Jak go wyrównać i ocieplić? Jeden wykonawca zaproponował wyrównanie za pomocą styropianu, drugi zaś wypełnienie nierówności keramzytem.

Strop nad pomieszczeniami ogrzewanymi nie wymaga ocieplenia i w tym przypadku konieczne jest jedynie wyrównanie podłoża pod posadzkę. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy pomieszczenia na poddaszu nie są użytkowane stale i w związku z tym celowe jest utrzymywanie tam niższej temperatury. Wówczas izolacja na stropie zmniejszy straty ciepła na używanej stale dolnej kondygnacji.

Powierzchnię stropu Kleina można wyrównać keramzytem, uzyskując dobre, stabilne podłoże.

Wybór sposobu wyrównania stropu zależy przede wszystkim od tego, jak duże są nierówności na stropie. Gdy są one znaczne, do wyrównania należy użyć keramzytu. Grubość tej warstwy powinna sięgać do wierzchu belek stalowych, przy czym po jego rozsypaniu i wyrównaniu na powierzchni rozsypujemy cement i delikatnie zwilżamy woda. Utworzy to twardą, porowatą strukturę, co ułatwi ułożenie wylewki podłogowej lub płyt tzw. suchego jastrychu i zapobiegnie powstawaniu pęknięć.

Jeśli strop wymaga jednak ocieplenia, to na warstwie keramzytu układamy styropian, a dopiero na nim wykonujemy wylewkę.