Wydarzenia

Dryvit pomaga ochronić dom przed wilgocią

Dodano: 23 kwietnia 2012

Firma Dryvit produkująca systemy ociepleń i materiały elewacyjne, udostępniła na swojej stronie program do określania prawidłowej izolacji termicznej ścian zewnętrznych wraz ze stropami i podłogami. Możliwe jest w nim modyfikowanie warunkami atmosferycznymi czy rodzajem wykonania ścian.

Dryvit pomaga ochronić dom przed wilgocią

Dryvit pomaga ochronić dom przed wilgocią udostępniając program do określenia prawidłowej izolacji termicznej ścian zewnętrznych oraz stropów i podłóg.

Narzędzie pozwala sprawdzić różne warianty wykonania ścian i wybrać taki, który zapewni ich poprawne działanie przez okrągły rok, w każdych warunkach atmosferycznych, bez obaw o zawilgocenie, zagrzybienie lub przemarzanie budynku. Spełnienia tych kryteriów wymagają obecnie normy budowlane.

"Program analizuje izolacyjność cieplną i ilość wilgoci, która może pojawić się w przegrodzie (ścianie) w każdym z kolejnych 12 miesięcy roku. Dzięki temu można dobrać taką technologię wykonania ścian, jak również stropów i podłóg, aby uzyskać komfortowe warunki użytkowania obiektu. Dane dotyczące izolacyjności termicznej powinny się znaleźć w projekcie każdego budynku" mówi Jacek W. Kulig, dyrektor techniczny Dryvit Systems.

W obliczeniach uwzględniane są wszelkie parametry, które wpływają na poziom przenikania wilgoci oraz utraty ciepła, w tym takich jak:

  • konstrukcja i rodzaj ściany, stropu czy podłogi (czyli przegród budowlanych),
  • rodzaj i skład materiałów budowlanych, z jakich jest wykonana,
  • typ i grubość zastosowanego ocieplenia,
  • rodzaj budynku (np. dom jednorodzinny, blok mieszkalny, biurowiec, hala, sklep, magazyn, a nawet basen czy pralnia),
  • rozkład temperatury w pomieszczeniach i ryzyko rozwoju pleśni,
  • położenie geograficzne budynku,
  • dane meteorologiczne wybranej strefy klimatycznej.

Program do analizy poprawności przegrody budowlanej, wraz z przejrzystym samouczkiem, jest ogólnodostępny pod adresem dryvit.com.pl/kalkulator. Narzędzie powstało w efekcie współpracy Politechniki Śląskiej i Politechniki Krakowskiej.

źródło i zdjęcie: Dryvit