Aby we własnym zakresie pomalować elewację domu

Malowanie elewacji i ścian zewnętrznych jest bardziej kłopotliwe niż w środku budynków. Mimo, iż wymaga więcej prac i odpowiednich warunków, to niekoniecznie trzeba ją zlecać fachowcom. Wojciech Rybiński - ekspert firmy Global Point, udziela pomocnych wskazówek, jak się przygotować i na co zwrócić uwagę podczas samodzielnego malowania fasady budynku.

Aby we własnym zakresie pomalować elewację domu

Malowanie elewacji to praca wymagająca dużo uwagi oraz precyzji. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy osobiście podjęli się tego zadania. Pamiętajmy o kilku istotnych zasadach, a będziemy mogli cieszyć się efektami swojej pracy przez lata.

Po pierwsze - przygotowanie

"Zanim podejmiemy się samodzielnego malowania ściany elewacyjnej powinniśmy dokładnie zaplanować cały proces. Dodatkowo musimy odpowiednio wcześniej zaopatrzyć się we wszystkie potrzebne akcesoria, z pomocą których przeprowadzimy renowację fasady. Przed rozpoczęciem działań, koniecznie należy sprawdzić warunki pogodowe na dzień, w którym chcemy wykonać prace. Przede wszystkim nie może wtedy padać deszcz. Warto uważnie przeczytać etykietę farby, której będziemy używać, gdyż wielu producentów podaje informację dotyczącą optymalnej temperatury, w jakiej powinno nanosić się farbę. Zazwyczaj jest to przedział od +5oC do +30oC" informuje Wojciech Rybiński z firmy Global Point.

Kolejnym krokiem przygotowania otoczenia do odświeżenia elewacji jest dokładne zabezpieczenie elementów, które nie będą malowane, a które mogą ulec zabrudzeniu podczas wykonywanej przez nas pracy. Do tego celu najwygodniej będzie użyć folii malarskiej oraz taśmy, która będzie służyć do umocowania ochronnej warstwy. Następnym istotnym etapem przygotowania elewacji jest upewnienie się, że powierzchnia przeznaczona do malowania jest czysta, sucha oraz spójna, a także czy nie ma na niej zarodników grzybów, bądź pleśni. Jeśli takowe się tam znajdują, należy je usunąć, gdyż z czasem mogą przeistoczyć się one w nieestetyczny wykwit. Powinniśmy również zagruntować powierzchnię, by wzmocnić podłoże, zminimalizować jego chłonność, a co za tym idzie zmniejszyć zużycie farby" dodaje ekspert.

Malowanie czas zacząć

"Kiedy podłoże jest już odpowiednio przygotowane, a aura pogodowa sprzyja, możemy rozpocząć malowanie elewacji. Warto pamiętać, by tak rozplanować swoją pracę, aby można było pomalować całą ścianę za jednym razem. Powinniśmy unikać sytuacji, w której będziemy zmuszeni malować jedną powierzchnię w dwóch turach. Może to bowiem skutkować tym, iż ściana będzie pokryta kilkoma odcieniami wybranego przez nas koloru. Najpraktyczniej jest kończyć malowanie w miejscu naturalnej przerwy, czyli na rogu ściany lub przy rynnie" radzi ekspert Wojciech Rybiński.

"Jeżeli zaś chodzi o akcesoria, które są niezbędne do wykonania pracy na elewacji, to warto zaopatrzyć się w wałek, który będzie odpowiednio dobrany do podłoża, które chcemy pomalować. Przeznaczony do elewacji jest m.in. wałek do ścian elewacyjnych marki Globall, który posiada trudno ścieralną tkaninę odporną na rozdarcia. Jest on wykonany z poliakrylu, a za sprawą podkładu wykonanego z 6 mm gąbki, wałek posiada dużą wydajność. Zwracajmy uwagę także na strukturę podłoża. Wałek o krótkim włosiu nada się do struktury równej, natomiast długie włosie przeznaczone jest do elewacji o nieregularnej powierzchni i chropowatej fakturze" tłumaczy ekspert z Global Point.

"Gdy już dobierzemy idealny wałek możemy rozpocząć malowanie. Powinniśmy zacząć od górnej części ściany i sukcesywnie kierować się ku dołowi. Proces malowania górnych partii ułatwi nam kij malarski, dzięki któremu unikniemy malowania z drabiny. Farbę należy nakładać pasami np. o szerokości 100 cm i długości 50 cm. Przed każdym "nowym" fragmentem musimy nasycić wałek farbą. By jednolicie ją rozprowadzić wskazane jest krzyżowanie pasów. W przypadku, gdy chcemy wykorzystać dwa kolory do malowania, powinniśmy zaopatrzyć się we wkładkę do kuwety. Dzięki niej unikniemy zabrudzenia pojemnika, co oznacza, że będziemy mogli korzystać z tej samej kuwety malując ścianę drugim kolorem. Na sam koniec, by mieć pewność, że farba równomiernie pokryła podłoże, suchy wałek prowadzimy od góry do dołu ściany" uzupełnia ekspert firmy Global Point.

źródło i zdjęcie: Informacja prasowa

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT