Nie musisz wiedzieć, kto pyta o decyzję w sprawie budowy Twojego domu

Gdy sąsiad złoży wniosek o udostępnienie informacji dotyczącej pozwolenia na budowę Twojego domu, nadzór budowlany jest zobowiązany mu jej udzielić. Nie ma jednak obowiązku powiadamiania inwestora o tym, iż taką informację udostępnił. Dlaczego tak jest?

Nie musisz wiedzieć, kto pyta o decyzję w sprawie budowy Twojego domu

Jakie informacje dotyczące budowy można udostępniać?

Zgodnie z prawem, udostępnieniu podlega informacja publiczna o danych publicznych, w tym: "treść i postać dokumentów urzędowych. W szczególności są to:

  • treść aktów administracyjnych i innych rozstrzygnięć,
  • dokumentacja przebiegu i efektów kontroli oraz wystąpienia, stanowiska, wnioski i opinie podmiotów ją przeprowadzających".

Stanowi to podstawę do udzielenia informacji o fakcie wydania decyzji w postępowaniu, którego przedmiotem jest udzielenie pozwolenia na budowę, jak i treści tego rozstrzygnięcia.

WAŻNE! W przypadku, gdy wnioskodawca (np. sąsiad) jest zainteresowany otrzymaniem dokumentów z akt sprawy administracyjnej, organ ma obowiązek wydać mu ich kopie po uprzedniej ich anonimizacji, tj. przetworzeniu treści w sposób, który uniemożliwi zapoznanie się z podlegającymi ochronie danymi osobowymi (następuje to zazwyczaj poprzez zamazanie nazwisk, adresów, daty i miejsca urodzin, numerów PESEL, itp.).

Nie musisz wiedzieć, że ktoś pyta o pozwolenie na budowę

O fakcie udzielenia informacji publicznej podmiot jej udzielający nie zawiadamia z urzędu osoby, której one dotyczą. W sprawach tych bowiem nie stosuje się przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego, nakładających obowiązek informowania stron (nie ma zastosowania zasada udzielania informacji określona w art. 9 Kpa). Ustawa o dostępie do informacji publicznej zawiera własny tryb postępowania, który jest odrębny i niezależny względem przepisów Kpa. Regulacje kodeksowe stosuje się jedynie do decyzji (patrz art. 16 i art. 23g).

Prawo nie nakłada więc na organ udzielający informacji publicznej obowiązku zawiadamiania o tym osób, których ta informacja dotyczy. Obowiązku takiego próżno szukać także w Prawie budowlanym. Udzielenie informacji nie jest bowiem elementem postępowania administracyjnego, w ramach którego na organie spoczywa obowiązek należytego i wyczerpującego informowania stron o okolicznościach faktycznych i prawnych, które mogą mieć wpływ na ustalenie ich praw i obowiązków, jak również czuwania nad tym, aby strony i inne osoby uczestniczące w postępowaniu nie poniosły szkody z powodu nieznajomości prawa (i w tym celu udzielają im niezbędnych wyjaśnień i wskazówek).

Inwestor nie dowie się zatem o tym, że sąsiad zasięgał informacji o jego procesie budowlanym, chyba że sam złoży do organu stosowne zapytanie. Odpowiedź bywa udzielana bardzo szybko, ponieważ organy często prowadzą specjalną ewidencję informacji udzielanych w trybie ustawy. Formułując wniosek, można też zażądać podania imienia i nazwiska lub nazwy podmiotu, któremu została udzielona informacja publiczna.

opr.: Wojciech Popławski, radca prawny w Kancelarii Radców Prawnych Kowalski, Popławski i Wspólnicy w Legnicy
zdjęcie: Knauf Insulation

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT