Wydarzenia

Budownictwo modułowe. Pożądane rozwiązania na rynku budownictwa

Dodano: 03 marca 2015

Według opinii Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa w roku 2015 w budownictwie przewiduje się poprawę sytuacji na polskim rynku. Mimo to elastyczne i szybkie rozwiązania dla budownictwa są zawsze pożądane. Poszukiwanie możliwości optymalizacji inwestycji budowlanej powoduje, że coraz częściej wybierane są mniej znane technologie, np. budownictwo modułowe z wykorzystaniem kontenerów - popularne i z powodzeniem wykorzystywane od dawna na zachodnich rynkach budowlanych.

Budownictwo modułowe.  Pożądane rozwiązania na rynku budownictwa

Budowa z modułów

Budowa nowoczesnego biura w zaledwie kilka tygodni, łatwość rozbudowy, idealne dostosowanie planu budynku do potrzeb. Wszystko to gwarantuje budownictwo modułowe oparte na kontenerach. Z tych właśnie powodów inwestorzy coraz częściej decydują się na budownictwo modułowe, które może być wykorzystywane zarówno przy budowie biur o podwyższonym standardzie, sklepów, restauracji jak i nowoczesnych placówek dydaktycznych, mówi Jacek Staniszewski, Dyrektor Generalny firmy Touax.

Technologia modułowa pozwala na wyprodukowanie gotowych elementów (modułów) w fabryce i montaż na terenie przeznaczonym pod inwestycję. Moduły można dowolnie składać i łączyć w zależności od potrzeb i przeznaczenia. Elewacja, jak i wykończenie budynku zależy tylko od wybranego projektu. Co ważne, obiekt wybudowany w technologii modułowej oparty na solidnej, stalowej ramie można zarówno zmniejszyć, całkowicie zdemontować i przetransportować w inne miejsce, a nawet zmienić jego przeznaczenie, a sam czas budowy może skrócić nawet do 3 tygodni!

Wykończenie i wyposażenie budynku modułowego

Wykończenie budynku modułowego standardem i funkcjonalnością nie odbiega od tych, budowanych tradycyjnymi metodami. Rozwiązania te spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa i obowiązujące normy w budownictwie. Dla użytkowników budynków modułowych udostępnione są kompletne sieci komputerowe oraz serwerownie z narzędziami IT (sieci wewnętrzne, switche), sieci wykrywania pożarów oraz kontroli dostępu, a także systemy klimatyzacyjne. Podłogi mogą być wykończone w sposób preferowany przez klientów, np. panele, wykładziny czy drewno. Komfort użytkowania zapewnia także właściwa izolacja zarówno w podłodze jak i suficie, mówi Jacek Staniszewski. Ponadto zastosowanie przegród między pomieszczeniami znacząco wycisza wnętrze budynku. Każdy moduł można także wyposażyć w autonomiczną sieć elektryczną z własną rozdzielnią i zabezpieczeniami, dodaje przedstawiciel Touax.

Standard modułów może być jeszcze podwyższony poprzez zastosowanie paneli zewnętrznych (np. HPL, nowoczesne płyty ceramiczne). Wizualną atrakcyjność obiektu podnoszą również przeszklenia (wewnętrzne i zewnętrzne). Przy budynkach modułowych można także stworzyć tarasy, na których z powodzeniem da się urządzić zielone przestrzenie. Technologia modułowa stanowi więc doskonałą alternatywę dla każdego rodzaju budownictwa. Ponadto jedna firma jest w stanie zagwarantować kompleksową usługę, czyli projekt, realizację  włącznie z transportem, wykończeniem i wyposażeniem oraz serwis i obsługę gwarancyjną.

Optymalizacja inwestycji budowlanej

Decydując się na wybór tego rozwiązania istnieje możliwość wielorakiego finansowania inwestycji. W grę wchodzi kupno, w tym z możliwością odkupienia przez producenta, najem czy leasing modułów z opcją wykupu. Możliwości te pozwalają na optymalizację inwestycji, znacznie zmniejszając ryzyko niepowodzenia, ponieważ wcześniej - przed jej rozpoczęciem - można wykonać kalkulację opłacalności inwestycji i wybrać najbardziej korzystne rozwiązanie.

źródło i zdjęcie: Touax