Konkurs Fasada Roku 2018 rozstrzygnięty

W konkursie Fasada Roku 2018 wybrano 5 zwycięskich realizacji z miejscowości: Kuźnica, Zabrze, Gostyń i Jankowice. Nagrodzone obiekty będą również brać udział w międzynarodowym konkursie Baumit Life Challenge 2020. 

Konkurs Fasada Roku 2018 rozstrzygnięty

29 listopada 2018 r. - to właśnie tego dnia odkryte zostały ostatnie karty w konkursie Fasada Roku 2018. We Wrocławiu spotkało się jury, w którym zasiedli doświadczeni architekci, osoby zawodowo związane z budownictwem, jak również przedstawiciele mediów branżowych.

Zanim zapadły najważniejsze decyzje, komisja pod przewodnictwem Andrzeja Poniewierki, reprezentującego Dolnośląską Okręgową Izbę Architektów, przeanalizowała blisko 150 elewacji wykonanych w kompletnej technologii Baumit (system ociepleń, system tynkowy z wykończeniem lub program produktów renowacyjnych z wykończeniem).

Biorąc pod lupę, takie kryteria jak kolorystyka i struktura elewacji, architektoniczny detal, relacja budynku z otoczeniem, a w przypadku obiektów po renowacji, także poszanowanie ich historycznej tradycji, wyłoniono 5 zwycięzców, których konto wkrótce zasili kwota w wysokości 10 000 zł. Dodatkowo sześć obiektów uhonorowano wyróżnieniem.

Laureaci w kategorii: Budynek jednorodzinny nowy

Dom w Kuźnicy Kiedrzyńskiej przy ul. Częstochowskiej - to ten obiekt w ocenie jurorów zasłużył na zwycięstwo w kategorii „budynek jednorodzinny nowy”. Projekt spod kreski architektów z Grupy Verso Deltoid Sp. z o. o., a zrealizowany przez P.H.U.P. Trio Sergiusz Jackowski, został nagrodzony za kontrast pomiędzy zastosowanymi materiałami naturalnymi a produktami Baumit.

Wrażenie na jurorach zrobiły także oszczędna kolorystyka i ciekawa bryła budynku oraz jego harmonijna relacja z otoczeniem.

Dom w Kuźnicy Kiedrzyńskiej.

Uznanie jurorów wzbudził także dom jednorodzinny STR House w Starej Wsi w gminie Nadarzyn. Budynek otrzymał wyróżnienie za bogato rzeźbioną bryłę z konsekwentnym utrzymaniem jednolitej kolorystyki. Prace budowlane wg projektu biura Beczak/Beczak/Architekci zrealizował Zakład Remontowo-Budowlany Mariusz Sobczyk.

Zwycięzcy w kategorii: Budynek wielorodzinny nowy

Wśród budynków wielorodzinnych, których najwięcej zameldowało się na starcie tegorocznej edycji najwyżej oceniono osiedle Czyżewskiego 1 w Krakowie. Projekt autorstwa B2 STUDIO Sp. z o.o., Sp.k. został doceniony za odważne, a przy tym trafione rozwiązania.

Wysoko oceniono ciekawe zastosowanie kolorów i wyraźne zaznaczenie wnętrza kwartału od strony ulicy, a także doskonałą grę światła na balkonach. Sporo punktów przyznano za podkreślenie ciepłych wnętrz mieszkań w stosunku do bieli ścian elewacji.

Uwadze jury nie umknęła także doskonale dobrana stolarka okienna. Za wykonanie inwestycji dla Convector Development Sp. z o.o. odpowiedzialne było P.B.H.T. Edmund Leś.

Osiedle Czyżewskiego 1 w Krakowie.

W tej kategorii jury przyznało dwa równorzędne wyróżnienia, które podobnie jak nagroda główna powędrowały do Krakowa. Obiekt Lipska 4-6-8 należący do Grupy Bryksy odznaczono za konsekwencję architektoniczną stosującą biel z cofniętymi grafitowymi loggiami oraz za doskonały odbiór całej bryły budynku dzięki zastosowanym podziałom. Podkreślono też dobre wkomponowanie budynku w otoczenie.

Z kolei osiedle #dobrego w dzielnicy Prądnik Czerwony, którego inwestorem jest Budimex Nieruchomości Sp. z o.o. doceniono za konsekwentną zmianę struktury w różnych płaszczyznach elewacji i jej umiejętne połączenie z tynkiem gładkim, co przyniosło efekt w postaci wysokiej elegancji.

W obu przypadkach projekt to dzieło architektów z UCEES Sp. z o.o. Sp.k., którego urzeczywistnieniem zajęła się firma Budimex S.A.

Nagrodzeni w kategorii: Budynek po termomodernizacji

Wśród obiektów po termomodernizacji na szczycie rankingu uplasowało się Przedszkole nr 43 przy ul. Klonowej w Zabrzu. Jury nagrodziło rozbudowę dostosowaną do nowych funkcji obiektu, podkreślając znakomite dopasowanie i połączenie istniejącej bryły budynku z dobudowaną częścią, a także elegancję w użytej kolorystyce oraz doskonałą kompozycję kolorów.

Taki efekt to zasługa biura ProjektPlusArchitekci s.c. Grzegorz Tkacz, Tomasz Borkowski oraz Zakładu Remontowo-Budowlanego Plast-Bud Mariusz Dawidowski, zaproszonych do współpracy przez UM Zabrze.

Przedszkole nr 43 przy ul. Klonowej w Zabrzu.

Także w tej kategorii Jury skorzystało z prawa do przyznania wyróżnienia. Za zachowanie pierwotnej struktury elewacji z jednoczesnym nadaniem jej nowego wymiaru kolorystycznego oraz dobrą tektonikę budynku powędrowało ono na konto Biblioteki Głównej UMCS. Projekt powstał w Pracowni Projektowej Maxpol z Radomia, a realnych kształtów nadała mu firma EDACH Sp. z o.o.

Laureaci w kategorii: Budynek niemieszkalny

W grupie budynków niemieszkalnych Fasadą Roku 2018 obwołano Szkołę Podstawową nr 1 w Gostyniu wg projektu PL + Sp. z o.o., akcentując przyjazne użycie kolorów i struktur oraz stworzenie przestrzeni integracyjnej przed wejściem.

Jury doceniło kompozycję budynku nawiązującą do trendów szkolnictwa XXI wieku, przy jednoczesnym nawiązaniu do klasyki lat 20, stawiając go za wzorzec szkoły na 100-lecie odzyskania niepodległości. Wykonaniem inwestycji na zlecenie Urzędu Miasta i Gminy Gostyń zajęło się Przedsiębiorstwo Budowlane Michalski Leszno.

Szkoła Podstawowa nr 1 w Gostyniu.

Konsekwentne stosowanie skosów, modelowe użycie kreatywnej struktury tynku Baumit CreativTop to atrybuty, które zaprocentowały wyróżnieniem dla biurowca-jachtu Bronowicka B.O.A.T. w Krakowie. Zaprojektowało go biuro APA Zalewski Bubak sp. z o.o. sp. k., a prace budowlane zrealizowała firma Krakbau S.A.

Zwycięzcy w kategorii: Budynek po renowacji

W kategorii budynek zabytkowy po renowacji nagrodę główną przyznano za remont Pałacu w Jankowicach przeprowadzony przez Przedsiębiorstwo Budowlane DOTA na zlecenie Urzędu Miasta i Gminy Tarnowo Podgórne.

Wizja Autorskiej Pracowni Architektonicznej Vowie Studio została nagrodzona za umiejętne wykorzystanie materiałów renowacyjnych Baumit i kompleksowy zakres prac, a także za stworzenie ośrodka kulturalnego i przestrzeni publicznej dla całej gminy.

Pałac w Jankowicach po renowacji.

Również w tej kategorii Kapituła nie poprzestała wyłącznie na przyznaniu nagrody głównej. Wyróżnieniem za duży zakres prac renowacyjnych oraz odwzorowanie detalu architektonicznego odznaczono synagogę w Buku.

Prace remontowe wg projektu arch. Pawła Litwinowicza (2016) i Andrzeja Staniszewskiego (2010) przeprowadził Zakład Budowlano-Sztukatorski Konserwacja Zabytków Marian Domaniecki.

Baumit Life Challenge 2020

Dwunasta odsłona Fasady Roku za nami. Myli się jednak ten, kto sądzi, że to już koniec emocji. Przypomnijmy, że krajowa rywalizacja to zaledwie prolog do zmagań na poziomie międzynarodowym z jeszcze większą pulą nagród.

Wraz z rozstrzygnięciem edycji 2018 poznaliśmy zatem pierwszych 5 z 30 projektów, które będą reprezentowały Polskę w międzynarodowej odsłonie konkursu - Baumit Life Challenge 2020.

Patronat Honorowy nad Fasadą Roku 2018 objęły Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP) oraz Fundacja Twórców Architektury (FTA). Patronat medialny nad tegoroczną edycją sprawują tak prestiżowe redakcje jak: „Architektura-Murator”, „Ekspert Budowlany”, „Izolacje”, „Murator”, „Renowacje i Zabytki”, a także portale internetowe: architektura.muratorplus.pl, bryla.pl, infoarchitekta.pl, sztuka-architektury.pl czy muratorplus.pl.

Źródło i zdjęcia: Baumit

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT