Różne technologie - jeden materiał izolacyjny - ISOVER

Dodano: piątek, 15 lipca 2016 13:12

Nowe warunki techniczne, które obecnie obowiązują i w zaostrzonej formie będą obowiązywały już od 2021 roku, ale przede wszystkim świadomość inwestorów sprawiły, że rynek budowlany w Polsce obrał kierunek na energooszczędność. Niezależnie od tego w jakiej technologii budujemy dom, warto zwrócić uwagę na parametry materiałów gwarantujące wysoką efektywność energetyczną budynku.

Niezależnie od tego, jak duży dom budujemy i z jakiej technologii korzystamy (keramzytu, szkieletu drewnianego, bloków silikatowych lub prefabrykatów) w głównej mierze dążymy do stworzenia budynku efektywnego energetycznie. Aby spełnić ten cel, istotny jest przede wszystkim wybór i poprawny montaż materiałów izolacyjnych. Zastosowanie ciągłej warstwy izolacji wykonanej z wełny mineralnej, zapewniającej szczelność, optymalne temperatury latem i zimą oraz dobrą akustykę, warto rozważyć przy wielu technologiach budowy. Przyjrzyjmy się konkretnym inwestycjom.

Pasywny dom z fabrykiPasywny dom z fabryki - Izolacja wełną mineralną ISOVER

Przykładem zastosowania produkowanych w fabryce, gotowych prefabrykatów jest szkieletowy dom wybudowany w 2014 roku przez firmę Brawo domy pasywne w Stawigudzie koło Olsztyna. Metoda ta jest popularna w Stanach Zjednoczonych, Niemczech oraz Skandynawii. W Polsce budynki szkieletowe stanowią ok. 5% nowo powstałych domów jednorodzinnych. Ich główne zalety to przede wszystkim krótki czas budowy, uniezależnienie całego procesu montażu od pogody oraz ograniczenie ilości wody technologicznej podczas budowy. Domy w konstrukcji lekkiego szkieletu umożliwiają również uzyskanie bardzo dobrych parametrów szczelności i izolacyjności cieplnej, m.in. dzięki zastosowaniu wełny mineralnej. W przypadku domu pasywnego w Stawigudzie dach zaizolowany jest wełną mineralną ISOVER Super-Mata o grubości 55 cm i współczynniku przewodzenia ciepła 0,033 W/mK.

Współczynnik przenikania ciepła dla dachu wynosi U=0,059 W/m2K. Dzięki zastosowaniu wysokogatunkowych produktów, współczynnik przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych wynosi U=0,073 W/ m2K. Do izolacji użyto płyty z wełny mineralnej 18 cm ISOVER Super-Vent Plus λ =0,031 W/Mk, na fasadzie zamontowano wełnę o gr. 26 cm ISOVER TF Profi λD=0,036 W/mK W oraz dodatkowo od wewnątrz 5 cm wełny mineralnej Aku-Płyta.

Alternatywa dla betonu

Popularną technologią wznoszenia domów stały się również bloczki silikatowe. Zostały one wykorzystane w dwóch modelowych inwestycjach Saint-Gobain Multi-Comfort – w Gdańsku i w Starych Babicach koło Warszawy. W domu energooszczędnym w Starych Babicach wybudowano ściany z bloków silikatowych o grubości 18 cm, ocieplonych 40 centymetrową warstwą wełny mineralnej, która izoluje termicznie. Aby zapewnić odpowiedni poziom izolacji termicznej i wyeliminować mostki, dom został otulony z zewnątrz wełną mineralną ISOVER Fasoterm NF oraz ISOVER TF Profi w dwóch warstwach: 30 i 10 cm. Płaski dach również został odpowiednio zaizolowany. W tym przypadku wykorzystano system ISOVER Srebrny Dach, bazujący na folii paroizolacyjnej Stopair oraz wełnie skalnej ISOVER Dachoterm G i Dachoterm SL. Z kolei ściany działowe wypełnia wełna szklana ISOVER Aku-Płyta. Całość systemu gwarantuje współczynnik przenikania ciepła ścian U = 0,087 w/(m²K).

Rozwiązanie w termomodernizacji

Systemy wełen mineralnych skalnych i szklanych sprawdzają się nie tylko w realizacjach z wykorzystaniem nowoczesnych technologii budowlanych. Z uwagi na właściwości i parametry techniczne (jest niepalna, sprężysta i po latach nie traci swoich właściwości), wełna mineralna sprawdza się także przy pracach termomodernizacyjnych. Wykorzystywana jest zarówno do docieplenia dachu, ścian zewnętrznych czy fasad w budynkach zabytkowych. Odpowiedni dobór materiału do poszczególnych elementów budynków gwarantuje wysoką poprawę efektywności energetycznej budynku, czyli większy komfort użytkowania i mniejsze rachunki za ogrzewanie zimą oraz chłodzenie latem.

źródło i zdjęcia: Isover Saint-Gobain Construction Products Polska

 

Powiązane artykuły

»

Hybrydy w izolacjach

»

Centrum Szkoleniowe ISOVER działa już dwa lata!

»

Testy akustyczne w domu energooszczędnym

»

Isover: Zawilgocenia, grzyb i wyższe rachunki – poznaj winowajcę!

»

Ciesz się ciszą z Isover!

»

ISOVER wraz ze studentami zaprasza na OSKA 2017

»

Isover kontra smog

»

ISOVER przedstawia korzyści hybrydy dla rynku izolacji

»

Cisza na zawołanie – nowa mata akustyczna od ISOVER

»

"Mój dom pełen ciepła". Konkurs dla klientów ISOVER

»

O izolacji cieplnej i akustycznej

»

Na co zwracać uwagę przy kupowaniu materiałów izolacyjnych?

»

ISOVER z pasją - nowy film wizerunkowy

»

Montaż ścian działowych

»

I miejsce w programie Konsumenckim Lider Jakości 2016 dla marki ISOVER

»

Mity na temat izolacji dementuje Isover

»

Mistrzowie Izolacji ISOVER spełniają marzenia!

»

Cisza to ISOVER! Kampania reklamowa Aku-Płyty

»

Termomodernizacja domu na wiosnę "Isoverem"

»

Podłoga pływająca – izolacja krok po kroku razem z Isover

»

Dobry mikroklimat w budynkach inwentarskich – rozwiązania ISOVER

»

2016 rokiem kobiet w ISOVER

»

Dwie statuetki TopBuilder 2016 dla ISOVER!

»

Niska lambda od Mistrza Izolacji ISOVER

»

ISOVER po raz trzeci oficjalnym partnerem Kamila Stocha

»

ISOVER: Mostki termiczne - szkodniki dla ciepłych domów

»

ISOVER na Gali Fundacji Ronalda McDonalda

»

Precyzja dźwięku dzięki ISOVER w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie

»

Narty Kamila Stocha na licytacji! Aukcję wspiera również ISOVER

»

Trwają zapisy na profesjonalne szkolenia ISOVER!

»

Trwają zapisy na profesjonalne szkolenia ISOVER!

»

"Przygotuj się do sezonu" z Kamilem Stochem. Buduj i remontuj z ISOVER oraz FAKRO i odbierz nagrody!

»

ISOVER z nowym systemem izolacji dachu skośnego

»

ISOVER ociepla Dom Ronalda McDonalda

»

Pierwszy w Polsce dom hybrydowy z izolacją ISOVER

»

ISOVER buduje pasywnie. Innowacyjne rozwiązania dla budynków energooszczędnych

»

Low-lambda izolacji marki ISOVER - skuteczny sposób na oszczędności