Jak czyścić elewację?

Dodano: środa, 21 czerwca 2017 09:26

O elewację, która jest wizytówką domu, warto i należy dbać. Nie wymaga ona, na szczęście, gruntownego czyszczenia każdego roku. Całkowicie wystarczy dokładne mycie co kilka lat. Metody czyszczenia zależą przede wszystkim od rodzaju zabrudzeń, samej elewacji oraz położenia domu.

Jeżeli dom usytuowany jest w pobliżu ruchliwej drogi lub lasu (co może powodować większą wilgotność powietrza), to konieczność czyszczenia elewacji może pojawić się znacznie szybciej niż w przypadku budynku położonego w spokojnej okolicy. Od struktury nawierzchni zależy natomiast, jak szybko i w jakim stopniu zanieczyszczenia będą się osadzać czy też wnikać w materiał. Panuje opinia, ze im gładsza powierzchnia, tym mniej jest podatna na brud. Nie zawsze się to sprawdza.


Zazwyczaj elewacje pokryte są cienkowarstwowym tynkiem, na którym szczególnie widoczne są szare zabrudzenia, powstałe w wyniku osiadania kurzu oraz sadzy. W ich przypadku najczęściej wystarczy mycie wodą. Nie należy jednak przesadzić z szorowaniem ściany, gdyż zbyt intensywne mycie może uszkodzić jej powierzchnię. Ważna jest także temperatura - gorąca woda jest efektywniejsza i umożliwia usunięcie tłustych i trudnych zabrudzeń, ale zbyt wysoka temperatura może spowodować odkształcenia elewacji, a nawet pęknięcia. Najskuteczniejsza będzie tutaj myjka ciśnieniowa, która zdecydowanie przyspieszy cały proces.

W sytuacji, gdy zabrudzenia są tak silne, że nie wystarczy już sama woda, gdyż brud dostał się głębiej, należy sięgnąć po mocniejsze środki. Dotyczy to zwłaszcza nalotu z glonów oraz mchów. W takich przypadkach najskuteczniejsza będzie chemia budowlana, którą z reguły można kupić w formie koncentratu. W zależności od intensywności zabrudzeń dopasowuje się stopień jego rozcieńczenia - im bardziej zanieczyszczona elewacja, tym większe powinno być stężenie stosowanych środków.


Decydując się na elewację domu, warto rozważyć nie tylko walory estetyczne, lecz także praktyczne. Ważne jest, aby wybrane materiały były trwałe, a ich pielęgnacja niezbyt wymagająca. Warto też rozważyć zastosowanie takich bloczków elewacyjnych, które będą odporne na zabrudzenia.

oprac. Agnieszka Zygmunt
tekst i zdjęcia: Joniec