Przegląd i naprawa elewacji po zimie

Dodano: wtorek, 27 marca 2018 06:36
Przegląd i naprawa elewacji po zimie

Mróz, śnieg, osad z kominów i duża wilgotność powietrza pozostawiają ślady na budynkach. Obok widocznych na pierwszy rzut oka zabrudzeń, mogą się także pojawić uszkodzenia w strukturze elewacji, pęknięcia czy naloty bakteryjne. Wraz z początkiem wiosny warto zaplanować prace naprawcze. Ich zakres zależy przede wszystkim od materiału elewacyjnego.

Pierwszy krok: czyszczenie i ocena uszkodzeń elewacji

Pierwszym krokiem jest zawsze pozbycie się warstwy kurzu i zabrudzeń. Do tego wystarczy woda pod ciśnieniem. Dodatkowo można użyć środka do czyszczenia elewacji i powtórzyć mycie samą wodą. Jeśli na ścianie widoczne są naloty w postaci glonów czy pleśni, niezbędne będzie zastosowanie specjalistycznego preparatu i dokładne wyszorowanie powierzchni, spłukanie i użycie środka do impregnacji. W przypadku tynku głównym sprawcą uszkodzeń jest zamarzająca woda, która powoduje pęknięcia i szczeliny na powierzchni elewacji. W zależności od głębokości zmian i wielkości uszkodzonego obszaru, niezbędne są prace naprawcze - od drobnych polegających na wypełnieniu szczelin zaprawą, po większe prace konserwacyjne związane nawet z położeniem nowego tynku. Optymalny efekt odświeżenia uzyskamy malując elewację - warto o to zadbać chociażby raz na kilka lat.

Drewno wymaga specjalnej ochrony

Często na elewacjach domów jednorodzinnych (a także bloków czy budynków przemysłowych) pojawiają się elementy dekoracyjne, wykonane np. z drewna, które choć zapewnia doskonały wygląd - nie jest łatwe w pielęgnacji. Po zimie możemy na powierzchni desek możemy zaobserwować zarówno zabrudzenia, jak i odbarwienia, naloty czy nawet odkształcenia. Aby zachować elewację w dobrej kondycji, niezbędne są prace naprawcze - czyszczenie, szlifowanie i impregnacja drewna. A niekiedy także wymiana pojedynczych desek.

Nowoczesne rozwiązania zaoszczędzą czas

Zdecydowanie mniejsza skala prac czeka na właścicieli, którzy zdecydowali się na nowocześniejsze rozwiązania, np. deski elewacyjne CEDRAL wykonane z włóknocementu. Materiał z wyglądu przypomina drewno, jednak jego odporność na trudne warunki atmosferyczne czy szkodniki oraz bakterie jest znacznie większa. Dzięki warstwie kryjącej nawet po długiej zimie niepotrzebna jest żadna konserwacja czy naprawa. Wystarczy, że przemyjemy deski wodą z mydłem lub płynem. Warto mieć na uwadze, że rozwiązania, takie jak deski elewacyjne CEDRAL nie tylko zaoszczędzą nam czasu poświęconego na konserwację, ale także środków finansowych związanych z impregnacją czy wymianą elewacji.

Prace naprawcze warto zaplanować na słoneczny i bezdeszczowy dzień, najlepiej, kiedy temperatura będzie się utrzymywała przez dłuższy czas powyżej 10 stopni.

źródło i zdjęcie: Cedral