Na co zwracać uwagę przy kupowaniu materiałów izolacyjnych?

Dodano: wtorek, 13 czerwca 2017 09:44

Dobór odpowiedniego materiału izolacyjnego trzeba starannie przemyśleć, gdyż - o czym często zapominamy - ma on ogromny wpływ na komfort w mieszkaniu. Należy sprawdzić, z czego i w jakich warunkach został wykonany dany materiał izolacyjny, porównać parametry techniczne poszczególnych produktów oraz pomyśleć o celach, jakim ma służyć dana izolacja. Tylko wtedy kupno będzie opłacalną inwestycją.

Etykiety materiałów izolacyjnych

Bardzo dużo o materiale izolacyjnym dowiemy się z jego etykiety - o ile umiemy ją właściwie odczytać. O czym nam ona powie?


Lambda deklarowana - deklarowana przez producenta wartość współczynnika przenikania ciepła. Charakteryzuje ona właściwości izolacyjne materiału. Im jest niższa, tym materiał izoluje lepiej.

Kod produktu - dla wełen mineralnych rozpoczyna się ciągiem WM-EN13162. Każdy kolejny symbol oznacza deklarowane przez producenta cechy produktu, na podstawie których można dobrać odpowiedni materiał do danego zastosowania.

Klasa reakcji na ogień (euroklasa) - najlepsze klasy to A1 i A2 - oznaczają materiały niepalne, poprawiające bezpieczeństwo pożarowe budynku.

Opór cieplny - jego wartość oznacza zdolność produktów do powstrzymywania strat cieplnych. Im jest wyższy, tym przegroda jest lepiej zaiozolowana termicznie.

Producent - czyli firma, która bierze na siebie odpowiedzialność za to, co deklaruje wyżej.


oprac. Agnieszka Zygmunt
tekst i zdjęcia: ISOVER