Jak ocieplić dom styropianem?

Dodano: piątek, 30 czerwca 2017 13:10

Zasadnicze różnice pomiędzy odmianami styropianu dostępnego na naszym rynku dotyczą głównie najważniejszej jego cechy - współczynnika przewodzenia ciepła λ (lambda), którego wartość mieści się w przedziale od 0,044 do 0,031 W/mK. Im mniejsza jest wartość współczynnika λ, tym lepsze właściwości izolacyjne posiada styropian. Jakie jeszcze jego parametry wziąć pod uwagę?

Istotne są również inne parametry styropianu, takie jak: wytrzymałość na rozciąganie oraz zginanie czy też wytrzymałość na ściskanie (tylko w przypadku miejsc obciążonych, jak np. podłogi, dachy). Ważna jest również duża odporność na zawilgocenie, co ma szczególne znaczenie w izolacji ścian fundamentowych. Pod względem izolacyjności cieplnej płyt styropianowych różnice mogą sięgać nawet ponad 40% pomiędzy poszczególnymi odmianami styropianu. Najważniejsze by przy doborze rodzaju materiału kierować się głównie miejscem jego zastosowania. Wielu klientów zadaje pytania, jak ocieplić dom lub jaką grubość powinno mieć ocieplenie domu.


Przed wykonaniem izolacji termicznej bądź akustycznej (w przypadku podłogi na stropie), powinniśmy się zwrócić do projektanta bądź architekta w celu wykonania planu ocieplenia tegoż budynku. Będziemy wtedy pewni, że zastosowaliśmy odpowiedni styropian w odpowiednie miejsce, a także, że nasz dom został należycie ocieplony.

Przy wyborze styropianu, tak jak przy wyborze innych materiałów budowlanych, zazwyczaj kierujemy się znajomością marki bądź doradztwem w składzie budowlanym. Czasem też polegamy na wyborze architekta. Firma Termo Organika dysponuje bardzo rozbudowanym działem doradztwa technicznego, również mobilnego, któego pracownicy doradzą i pomogą realizacji zamówienia potrzebnych materiałów.


oprac. Agnieszka Zygmunt
tekst i zdjęcia: Termo Organika