Problemy z tynkiem

Dodano: piątek, 14 lipca 2017 13:43
Problemy z tynkiem

W kompletnym systemie ociepleń tynk stanowi zewnętrzną warstwę elewacji. Zewnętrzną, więc narażoną na niekorzystne warunki atmosferyczne. To, jaki tynk zewnętrzny wybrać, zależy od rodzaju podłoża oraz potrzebnych dodatkowych właściwości fizykochemicznych. Czasem jednak nawet z najlepszym tynkiem coś się dzieje. Co to znaczy?

Co jest powodem występowania białych plam na powierzchni tynków akrylowych, dekoracyjnych oraz farb akrylowych?

Powodem występowania przebarwień może być aplikacja tynku przy zbyt dużej wilgotności podłoża lub brak izolacji poziomej fundamentów (to ostatnie dotyczy cokołów). Przebarwienia na tynkach mogą się pojawić również w miejscach, gdzie zostały one zbyt mocno "przetarte".


Co jest powodem wystąpienia mikropęknięć na całej powierzchni warstwy zbrojonej lub tynku?

Występowanie mikropęknięć może być spowodowane kilkoma czynnikami, z reguły związanymi z aplikacją. Mikropęknięcia mogą się pojawić wtedy, gdy tynk jest nakładany i wysycha w zbyt wysokiej temperaturze, w której następuje gwałtowne odparowanie wody z wykonywanej warstwy zbrojonej lub tynku. Częstym powodem jest również dodanie zbyt dużej ilości wody zarobowej (to dotyczy przede wszystkim warstwy zbrojonej).


oprac. Agnieszka Zygmunt
tekst i zdjęcia: TermoOrganika