Czym się rózni cegła od imitacji cegły?

Dodano: czwartek, 22 czerwca 2017 10:48

Płytki cegłopodobne często nazywane są imitacją cegły. Określenie imitacji cegieł daje jednak mylne wyobrażenie na temat tego materiału wykończeniowego. Z pewnością płytki cegłopodobne nawiązują swoją formą do naturalnej cegły, jednak zdecydowanie królują nad nią bogactwem kolorów i wzorów. Imitacja cegły otwiera zatem przed nami nowe możliwości aranżacyjne, wprowadzając pojęcie cegły na wyższy poziom.

Nowoczesne technologie chemiczne pozwalają producentom płytek cegłopodobnych na stworzeniu kolorów dopasowanych do całości projektu, sprawiając, że przestają być one imitacją cegły, a przeradzają się w materiał wykończeniowy pierwszego wyboru. Poniżej podamy kilka podstawowych cech odróżniających imitację cegły od płytek ciętych z cegły naturalnej.

Ciężar cegły i imitacji cegły

Pojedyncza płytka imitująca cegłę (bez względu na to, czy jest wykonana z gipsu, czy z betonu) jest lżejsza od cegły - 1m2 przykładowych płytek cegłopodobnych waży 17 kg, a płytek z cegły ciętej - aż 27 kg! Jest to ważna kwestia, jeśli mamy do czynienia z ograniczeniami związanymi z obciążeniem ściany lub wtedy, gdy ścianę elewacyjną chcemy wyłożyć cegłą na dużej wysokości. Imitacja cegły umożliwia również klejenie płytek na elewacji ocieplanej styropianem, co w przypadku cegły naturalnej jest niemożliwe bez odpowiedniego przygotowania podłoża.


Cegły klejone na elewacji styropianowej wymagają zastosowania specjalnego systemu montażowego. I właśnie - oprócz kwestii formalno-budowlanych, waga płytek jest istotna dla wygody montażu. Im lżejsza płytka, tym ekipa wykonawcza szybciej i sprawniej przeprowadzi prace remontowo-budowlane. Mniejsza waga płytki cegłopodobnej wiąże się również z innymi kwestiami montażowymi. Na klejenie lżejszego materiału, zużyjemy mniej kleju, a czas jego wiązania znacznie się skróci. Dzięki temu zaoszczędzimy na kosztach montażu i wcześniej będziemy mogli rozpocząć proces fugowania płytek.

Klejenie płytek cegłopodobnych

Imitacja cegły ze względu na sposób produkcji oraz materiał jest zdecydowanie cieńsza niż cegła naturalna. Płytkie lico przyklejonych płytek cegłopodobnych gwarantuje zużycie mniejszej ilości zaprawy do fugowania (nie musimy nakładać grubej warstwy, by uzyskać estetyczny wygląd). Cieńsza warstwa fugi schnie szybciej, zatem nie musimy długo czekać na efekt końcowy. Ponadto cieńsze płytki cegłopodobne sprawdzą się w niewielkich pomieszczeniach, w których każdy zaoszczędzony cm3 przestrzeni jest na wagę złota.

Dodatkowy atutem płytek cegłopodobnych jest możliwość zaopatrzenia się w płytki z gotową fugą. Układa się je na ścianie niczym klocki - montaż jest szybki i łatwy oraz nie wymaga doświadczenia w pracach remontowych.

Łatwiejsza obróbka imitacji cegły

Płytki cegłopodobne powstają z naturalnych mieszanek na bazie betonu lub gipsu. Płytki z cegły poddawane procesom wypalania są zdecydowanie twardsze. Zarówno cegły cięte, jak i płytki cegłopodobne betonowe docinamy za pomocą tarczy diamentowej. Jeśli jednak nie dysponujemy odpowiednim sprzętem budowlanym, możemy wybrać płytkę cegłopodobną gipsową, którą z łatwością dotniemy za pomocą piłki do drewna. Pamiętajmy jednak, że płytki gipsowe przeznaczone są wyłącznie do montażu wewnętrznego.


Dodatkowym atutem imitacji cegły jest dostępność narożników, które znacząco ułatwiają prace montażowe w przypadku ścian narożnych oraz eliminują problem nieestetycznych rantów w czasie montażu cegły ciętej.

oprac. Agnieszka Zygmunt
tekst i zdjęcia: Stegu