Sposób budowy domu a ściany

Dodano: wtorek, 11 lipca 2017 09:25
Sposób budowy domu a ściany

Decydując się na określoną technologię lub materiały, należy przede wszystkim uwzględnić sposób budowy domu. Dzięki temu można zaoszczędzić dużo pracy, czasu i pieniędzy.

Samodzielna budowa domu

Samodzielna budowa domu to już rzadkość, ale zdarzają się jeszcze inwestorzy, którzy potrafią, chcą i mają czas własnoręcznie wykonać wiele robót budowlanych. Im potrzebna jest technologia odporna na błędy, taka, którą dobrze znają. Najrozsądniejszym wyborem są zatem ściany dwuwarstwowe wznoszone metodą lekką suchą. Wtedy większość prac można przerwać i wznowić w dowolnym momencie, łatwo zatem dostosować tempo robót do własnych umiejętności, czasu, którym się dysponuje, oraz możliwości finansowych.


Budowa domu sposobem gospodarczym

Budowa sposobem gospodarczym wymaga od inwestora przede wszystkim bardzo dobrej organizacji wszystkich robót (np. dostaw materiałów, zapewnienia transportu, doboru ekip wykonawczych), a także nadzorowania większości prac. Wprawdzie są to obowiązki kierownika budowy, ale przecież na budowach domów jednorodzinnych ich zadanie bardzo często ogranicza się do wypełnienia i podpisania dziennika budowy. Rozsądnym wyborem są wtedy technologie powszechnie znane i jak najbardziej odporne na błędy, czyli ściany dwuwarstwowe (metoda lekka mokra). Korzystne mogą być również przegrody trójwarstwowe, a to z uwagi na tradycyjne murowanie ścian (ze spoinami poziomymi i pionowymi). Ściany jednowarstwowe można polecić tylko wtedy, gdy zaangażuje się doświadczoną ekipę, która doskonale znają wszelkie niuanse związane z ich murowaniem.


Budowa domu pod klucz

Budowa pod klucz to budowa przez profesjonalną oraz rzetelną firmę. Korzystają z niej głównie inwestorzy, którzy nie mają czasu, zdolności organizacyjnych albo wystarczającej wiedzy z zakresu budownictwa. Wtedy zatrudnienie inspektora nadzoru wydaje się koniecznością. Oczywiście, technologię budowy ścian można wtedy wybrać dowolnie. Ważne są jak najlepsze parametry techniczne przegród zewnętrznych, ich końcowy wygląd oraz jakość wykonania, czyli zrealizowanie wymagań inwestora.

oprac. Agnieszka Zygmunt
zdjęcia: Roben, Saint Gobain, Termalica