Najpopularniejsze projekty domów w 2016 roku

Dodano: piątek, 30 grudnia 2016 13:05

Jakie domy najczęściej wybierali Polacy w 2016 roku? Dlaczego inwestorzy decydowali się na określony typ budynku? Poznaj aktualne trendy w architekturze i designie oraz najważniejsze kierunki, w jakich podąża współczesne budownictwo. Dowiedz się, które projekty cieszą się największym zainteresowaniem budujących.

Domy z poddaszem do adaptacji

To najchętniej wybierany typ budynku. Domy z poddaszem przeznaczonym do adaptacji w dowolnym terminie cieszą się największą popularnością wśród młodych inwestorów, którzy planują stopniowe powiększanie rodziny. Najważniejszą zaletą tego wariantu domu jest gwarancja bezproblemowej rozbudowy przestrzeni mieszkalnej w przyszłości. Wraz z pojawianiem się na świecie kolejnych dzieci, dom dostosowuje się do rytmu życia rodziny - pokoje na parterze mogą pozostać do dyspozycji dzieci, natomiast poddasze zmieni się w wygodną przestrzeń rodziców mieszczącą, np. przytulną sypialnię, łazienkę, garderobę i pokój do pracy. Pod skosami można też zaplanować znakomicie doświetlony, przestronny pokój do nauki i zabawy, wygodną pracownię, siłownię, pokój z kinem domowym - wybór jest ogromy i zależy tylko od indywidualnych potrzeb inwestorów.

Domy energooszczędne

W 2016 r. znacznie wzrosło zainteresowanie zrównoważonym budownictwem. Inwestorzy poszukiwali domów tanich w użytkowaniu i ekologicznych, nawet jeżeli na etapie budowy musieli ponieść większe koszty związane z montażem energooszczędnych technologii. Mieszkańcy domów o obniżonym zużyciu energii podkreślają, że ich dom to znakomita przestrzeń do życia, optymalnie wykorzystująca możliwości słońca i zapewniająca doskonałą jakość powietrza, jego odpowiednią wymianę, temperaturę i wilgotność. Wśród nowoczesnych instalacji sprzyjających oszczędzaniu energii, największą popularnością cieszą się wentylacja mechaniczna z rekuperacją, panele solarne i ogniwa fotowoltaiczne. Inwestorzy coraz częściej decydują się na ogrzewanie domu przy pomocy pompy ciepła, którą łączą z niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym. Dzięki tym zabiegom dom wytwarza mniej CO2 i w dużo niższym stopniu wykorzystuje surowce nieodnawialne, co jednocześnie znacząco podnosi wartość rynkową nieruchomości.

Domy tanie w budowie

Niewielkie domy o prostej konstrukcji - parterowe lub z poddaszem użytkowym, oparte na planie prostokąta, przykryte dwuspadowym dachem - to one gwarantują najniższe koszty budowy i dlatego cieszą się ogromnym uznaniem inwestorów w całej Polsce. Jednak poza tymi wyznacznikami, dom musi wyróżniać się perfekcyjnie zorganizowaną strefą mieszkalną gwarantującą codzienny komfort dla całej rodziny. Projekty małych domów tanich w budowie (o powierzchni do 120 m2) bazują na wyraźnym oddzieleniu stref użytkowych - nocnej od dziennej oraz gospodarczej. Część dzienna jest najczęściej zaplanowana jako otwarta przestrzeń - salon połączony z jadalnią oraz kuchnią. Ograniczona ilość ścian sprawia, że pomieszczenie jest większe i bardziej ustawne. Niewielkie projekty domów zyskują popularność także ze względu na dopłaty w ramach rządowego programu Mieszkanie dla Młodych - jednak w tym wypadku wytyczne programu ograniczają wielkość domu do maksymalnie 110 m2.

Polskie budownictwo w mijającym roku nastawione było na racjonalne rozwiązania oraz oszczędzanie - zarówno energii, powierzchni mieszkalnej, jak i kosztów budowy. Inwestorzy decydowali się na domy ergonomiczne, które w łatwy sposób można dopasować do zmieniających się potrzeb rodziny oraz budynki generujące mniejsze zapotrzebowanie na energię nieodnawialną. To ogólny, europejski trend, który z pewnością będzie się rozwijał przez kolejne lata.

źródło i zdjęcie: Archipelag