Czy Nowy Nikiszowiec będzie osiedlem XXI wieku?

Dodano: środa, 02 sierpnia 2017 02:50

Nowy Nikiszowiec to nazwa osiedla, które ma powstać w Katowicach. Inwestorem w tym przedsięwzięciu jest BGK Nieruchomości, a całe przedsięwzięcie ma być zrealizowane w ramach rządowego programu "Mieszkanie Plus".

Nowy Nikiszowiec zaprojektuje warszawskie biuro 22 Architekci, to ich koncepcja zdobyła w rozstrzygniętym 20 lipca 2017 r. konkursie pierwszą nagrodę. Kilka miesięcy temu ten sam zespół projektowy zwyciężył w konkursie na projekt nowego kampusu Akademii Morskiej w Gdyni.

Nowy Nikiszowiec to nazwa w świadomy sposób nawiązująca do znanego, katowickiego osiedla. Pomysłodawcy konkursu chcieli, aby nowa wizja kompleksu zabudowy mieszkaniowej nawiązywała do najlepszych tradycji tanich, dostępnych mieszkań, budowanych na Śląsku. Nowe osiedle ma powstać w niedużej odległości od Nikiszowca, co było kolejnym powodem, aby nawiązać do formy zespołu katowickich familoków.

Po ogłoszeniu wyników konkursu Grzegorz Muszyński, członek zarządu BGK Nieruchomości, tłumaczył, iż zwycięski projekt musiał wpisywać się w historię i tradycję tej wyjątkowej lokalizacji. Nagrodzona praca nawiązuje bezpośrednio do oryginalnej idei zabudowy katowickiego Nikiszowca, jednocześnie będąc jej nowoczesnym rozwinięciem. Projekt harmonijnie wpisuje się w śląską architekturę, jednocześnie tworząc estetyczne, funkcjonalne i przyjazne miejsce do życia, w którym będą chciały mieszkać kolejne pokolenia.

Nowy Nikiszowiec powstanie w oparciu o wstępną wizję urbanistyczną, którą na zlecenie Urzędu Miasta Katowice przygotowała pracownia architektoniczna Konior Studio. Rozstrzygnięty właśnie konkurs architektoniczny miał na celu "doprecyzowanie tej koncepcji i stworzenie spójnego architektonicznie projektu wielorodzinnej zabudowy mieszkaniowej". Warszawska pracownia 22 Architekci zaproponowała tradycyjny układ kwartałów zabudowy, rozdzielonych zielonymi dziedzińcami - podobnie jak to ma miejsce na Nikiszowcu. Budynki mają po cztery kondygnacje, a ich elewacje wykonane są z cegły - co jest oczywiście nawiązaniem do architektury śląskich familoków. W zespole zabudowy Nowy Nikiszowiec ma się pomieścić ponad 500 mieszkań o średniej powierzchni 60 m2.

W konkursie na projekt Nowego Nikiszowca drugą nagrodę przyznano pracowni Konior Studio. Jury przyznało także wyróżnienie - otrzymał je Albert Olbrycht.

źródło: Sztuka Architektury
zdjęcie: Biuro Architektoniczne 22 Architekci