Green Building Standard. Polski certyfikat ekologiczny

Dodano: środa, 30 sierpnia 2017 13:22

Green Building Standard to jedyny, całkowicie polski certyfikat ekologiczny, który uzyskał oficjalne poparcie Ministerstwa Środowiska. Dzięki koncentracji swoich założeń na możliwościach i ograniczeniach związanych z budownictwem w Polsce, certyfikat odnosi się dokładnie do tych uwarunkowań, które mają istotne znaczenie z punktu widzenia użytkownika.

Zarówno inwestorzy, jak i użytkownicy budynków zaczynają coraz lepiej rozumieć wartość certyfikacji ekologicznych. Dla właściciela obiektu certyfikat to możliwość wyróżnienia swojej inwestycji spośród innych oraz podniesienia jej prestiżu. Dla projektanta i generalnego wykonawcy stanowi ułatwienie w projektowaniu i zbudowaniu energooszczędnego budynku. Natomiast dla osób, które stają się użytkownikami, jest to potwierdzenie, że obiekt powstał zgodnie z najwyższymi normami, dzięki czemu będzie energooszczędny, a życie w nim zdrowsze i bardziej komfortowe.

W certyfikacje Green Building Standard ocenie podlegają takie aspekty jak: komfort cieplny, jakość powietrza, komfort wizualny, komfort akustyczny, zużycie energii oraz oferowane udogodnienia.

Docelowo, użytkownicy obiektów certyfikowanych w GBS będą informowani o wszelkich znajdujących się w nich udogodnieniach za pomocą tabliczek z kodami QR, rozmieszczonych na terenie budynku. Po zeskanowaniu kodu QR użytkownik zostanie przeniesiony na stronę www, zawierającą szczegółowe wskazówki do tego, co oferuje budynek, w którym się znajdują i jak najlepiej z tego korzystać.

System certyfikacji GBS, oprócz waloru motywacyjnego, to także propagowanie idei poprawy efektywności energetycznej i inwestowania w niekonwencjonalne źródła energii. Zapewniam o poparciu Ministra Środowiska dla powyższej inicjatywy, podaje Emilia Krupkowska, Naczelnik Wydziału Protokolarnego, w zastępstwie Dyrektora Biura Ministra w Ministerstwie Środowiska.

Green Building Standard - wielokryterialny system oceny budynków został opracowany przez Ogólnokrajowe Stowarzyszenie Wspierania Budownictwa Zrównoważonego. Certyfikat GBS dla budynku, w którym mieszkamy czy pracujemy, to dowód na to, że żyjemy w harmonii z najbliższym otoczeniem, dbając o środowisko naturalne i tym samym o własne zdrowie, mówi Katarzyna Podyma, OSWBZ Project Manager.

Wart uwagi jest również nowy system oceny istniejących budynków - GBSA, służący do weryfikacji tego, co zostało obiecane na etapie projektu, a następnie budowy. Pozwala on sprawdzić, czy podczas eksploatacji utrzymane są odpowiednie parametry, co pozwala uniknąć często spotykanego działania oszczędnościowego kosztem jakości środowiska pracy, prezentuje Tomasz Augustyniak, Prezes OSWBZ.

Proces weryfikacji dokumentów do przyznania certyfikatu GBS trwa 21 dni roboczych, czyli krócej w porównaniu do czasu uzyskania innych, międzynarodowych certyfikatów. Najniższe na rynku są też koszty związane z wykonaniem niezbędnych do tego analiz. Dodatkowo, jednostka certyfikująca OSWBZ.org zdecydowała o bezpłatnej weryfikacji wniosku do końca 2017 roku. Inwestor ponosi jedynie opłatę za zgłoszenie budynku w wysokości 1 500 zł netto.

Certyfikat GBS dedykowany jest branży nieruchomości i budownictwa w Polsce, kierując swoją propozycję zarówno dla inwestycji komercyjnych, jak i mieszkaniowych. Więcej informacji na ten temat dostępne jest na stronach: g4e.pl/nasze-uslugi/certyfikat-green-building-standard/ oraz www.oswbz.org.

Osoby zainteresowane wzięciem udziału w bezpłatnym szkoleniu, którego celem jest zrozumienie kluczowych elementów oraz mechanizmu działania certyfikatu Green Building Standard, proszone są o wysłanie zgłoszenia na adres kontakt@oswbz.org najpóźniej do 15 października 2017 r. Szkolenie odbędzie się 25 października 2017 r. w Warszawie przy ul. Złotej 59.

źródło i zdjęcie: G4e.pl