Reforma pracy delegowanej a branża budowlana

Dodano: poniedziałek, 05 marca 2018 10:00
Reforma pracy delegowanej a branża budowlana

Komisja Europejska proponuje, by ta sama płaca była za taką samą pracę w przypadku pracowników delegowanych. Decyzja wywołała duże zainteresowanie w Polsce, ponieważ z naszego kraju pochodzi najwięcej delegowanych pracowników, także w branży budowlanej, która wysyła wiele osób na budowy w zachodniej Europie.

Wstępne porozumienie PE, KE i Rady UE ws. reformy pracy delegowanej bierze pod uwagę interesy pracowników i pracodawców ze Wschodu i Zachodu UE, powiedziała w czwartek w Brukseli unijna komisarz ds. zatrudnienia i spraw społecznych Marianne Thyssen.

Komisarz nie podała szczegółów tego porozumienia, ale zaznaczyła, że utrzymuje ono "zasadnicze postanowienia" wcześniejszych uzgodnień pomiędzy instytucjami. Jednocześnie dodała, że jest to co prawda dopiero pierwszy, ale za to niezwykle ważny krok na drodze do wypracowania prawnych ram polityki wobec delegowania pracowników w Unii Europejskiej. Wierzę, że nasza propozycja zmiany dyrektywy będzie działać na rzecz uczciwszego i lepiej funkcjonującego rynku pracy w Europie, dodała.

Porozumienie będzie teraz rozpatrywane przez państwa członkowskie w Komitecie Stałych Przedstawicieli, a następnie przez Parlament Europejski.

źródło: Wolters Kluwer
zdjęcie: Pixabay