Najbardziej efektywna energetycznie gmina w Polsce nagrodzona

Dodano: piątek, 27 kwietnia 2012 11:00

Gmina Czersk otrzymała nagrodę specjalną za działania promujące budownictwo o niemal zerowym zużyciu energii. Wyróżnienie zostało przyznane na zakończenie czwartej edycji "Konkursu na najbardziej efektywną energetycznie gminę w Polsce", organizowanego przez Krajową Agencję Poszanowania Energii.

Konkurs skierowany był do samorządów z terenu całej Polski., a firma Isover Saint-Gobain Construction Products Polska, jako główny partner tegorocznej edycji, przyznał gminie Czersk specjalną nagrodę za działania promujące budownictwo o niemal zerowym zużyciu energii.

Ocenie poddano zeszłoroczne oszczędności zużycia energii w wyniku wdrożenia wybranych przedsięwzięć w stosunku do lat 2010 i 2009. Pod uwagę wzięto także osiągnięcia płynące z realizacji energooszczędnych rozwiązań na rzecz społeczności lokalnej. Zwyciężyły gminy: Czersk (kategoria do 30 000 mieszkańców), Piekary Śląskie (kategoria od 30 000 do 100 000 mieszkańców) oraz Gdynia (kategoria powyżej 100 000 mieszkańców). Laureatów uhonorowano statuetkami, dyplomami oraz nagrodami w wysokości 10000 złotych. Partnerzy tegorocznej edycji przyznali także dodatkowe wyróżnienia.

W trakcie uroczystej gali Henryk Kwapisz - menadżer rozwoju rynku Isover - przybliżył zebranym gościom zagadnienie "budownictwa przyszłości", opartego o koncepcję Multi-Comfort House - rozwiązań przyjaznych środowisku, a zarazem zapewniających komfortowy klimat i bezpieczeństwo użytkowania.

"Wszyscy korzystamy z energii. Tradycyjne zasoby naturalne służące do jej wytwarzania są nieodnawialne. Polskie budownictwo odpowiada za 40% zużycia energii, dlatego musimy wykorzystywać potencjał efektywności energetycznej, drzemiący w tej branży. Istnieje potrzeba szybkiego wprowadzenia rozwiązań oszczędzających energię, zarówno w gminach, jak i życiu codziennym" zaznaczył Henryk Kwapisz.

"Konkursu na najbardziej efektywną energetycznie gminę w Polsce" doskonale wpisuje się w realizację celu obniżenia przez Polskę zużycia energii finalnej o 9% do 2016 r. Na podstawie ustawy o efektywności energetycznej jednostki samorządu terytorialnego mają obowiązek włączenia się do wdrożenia tego celu poprzez realizację wymienionych w ustawie środków poprawy efektywności energetycznej, do których należy m.in. "realizacja i finansowanie przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej".

źródło i zdjęcie: Isover