Konkurs firmy Röben na obiekt przestrzenny z klinkieru rozstrzygnięty

Dodano: wtorek, 22 maja 2012 09:47

Para artystów z Rzeszowa wygrała konkurs na obiekt przestrzenny z klinkieru. Organizatorami wydarzenia byli producent ceramiki budowlanej - firma Röben Polska i wrocławska Akademię Sztuk Pięknych przy wsparciu Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Zwycięski projekt w konkursie firmy Röben na obiekt przestrzenny z klinkieru przygotowali artyści z Rzeszowa - Sebastian Warszawa i Wioletta Buczek-Warszawa. Otrzymali I nagrodę w wysokości 10 000 zł; czeka na nich także 35 000 zł wynagrodzenia na wykonanie dzieła, które jeszcze w tym roku będzie można podziwiać w Parku Miejskim im. Stanisława Tołpy we Wrocławiu, przy skrzyżowaniu ulic B. Prusa i S. Wyszyńskiego.

W uzasadnieniu swojej decyzji jury zwróciło uwagę na "trafne i syntetyczne opracowanie formy przestrzennej oraz właściwą jej korelację z zagospodarowaniem terenu". Doceniono również "maksymalne wykorzystanie zadanego materiału (cegły klinkierowej)" oraz fakt, że ze względu na prostotę formy praca daje możliwość zróżnicowanej interpretacji.

II nagrodę w wysokości 3 000 zł przyznano pracy, której autorami są Kamila Jacyniuk i Łukasz Karkoszka z Wrocławia. Uwagę jury zwróciła przede wszystkim forma nawiązująca do architektury otaczającej park, gdzie umieszczona zostanie rzeźba. Integrację, czyli temat przewodni konkursu, artyści pokazali m.in. poprzez związek architektury z naturą i człowiekiem.

III nagrodę i czek na 1500 zł otrzymał duet z Warszawy - Agnieszka Borowska i Michał Walczak. Ich oryginalna interpretacja konkursowego hasła "Integracja" została wyróżniona m.in. za "niekonwencjonalne przedstawienie modelu, który staje się autonomicznym obiektem rzeźbiarskim".

Łącznie do konkursu firmy Röben na obiekt przestrzenny z klinkieru zgłoszono 24 prace z całej Polski, a nawet zagranicy. W związku z wysokim poziomem projektów oraz pomysłowością zaproponowanych rozwiązań, jury przyznało także dwa dodatkowe wyróżnienia. Wyróżnienie honorowe otrzymała praca Alojzego Gryta, emerytowanego profesora ASP z Wrocławia "za odważne rozwiązanie przestrzenne nawiązujące klimatem do form architektonicznych najbliższego otoczenia i historii miejsca".

W trybie pozakonkursowym firma Röben wyróżniła pracę autorstwa Alexandra Smaga z Wiednia, która nie spełniała wymogów formalnych, ale cechowała ją uroda plastyczna i innowacyjność wykorzystania materiału.

Prace konkursowe oceniło jury w składzie:

  • prof. Adam Myjak - Rektor Elekt ASP w Warszawie - przewodniczący jury
  • prof. Katarzyna Koczyńska-Kielan - Wydział Ceramiki i Szkła ASP im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu - sędzia referent
  • prof. Kazimierz Raba - Dziekan Wydziału Rzeźby Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu
  • prof. Christos Mandzios - Dziekan Wydziału Malarstwa i Rzeźby ASP  im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu
  • Lidia Misiuna - Kierownik dz. marketingu, Röben Polska
  • Krzysztof Omilian - Koordynator ds. kierowników regionów, Röben Polska
  • Beata Urbanowicz - Koordynator projektu plastycznego wystroju miasta, Wydział Architektury i Budownictwa, Urząd Miejski Wrocławia
  • Katarzyna Hawrylak-Brzezowska - Miejski Konserwator Zabytków, Urząd Miejski Wrocławia.

źródło i zdjęcie: Röben Polska

Firma Roben