Studenci w budynku pasywnym

Dodano: czwartek, 08 grudnia 2011 09:31

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Kaliszu oferuje studentom naukę na kierunku budowlanym z niespotykaną dotychczas w Polsce specjalnością "Budownictwo pasywne". Dla potrzeb dydaktycznych, na terenie uczelnianego kampusu powstaje budynek pasywny.

Zapotrzebowanie na energię w budynku pasywnym jest, dzięki zastosowaniu rozwiązań minimalizujących jej zużycie podczas eksploatacji, nawet ośmiokrotnie mniejsze niż budynkach wznoszonych tradycyjnymi metodami, według obowiązujących norm.

Niebawem studiujący pasywne budownictwo będą mieli do dyspozycji laboratorium w obiekcie pasywnym. Laboratoryjny budynek powstaje na terenie studenckiego kampusu, tuż za pawilonem sportowym.

Zgodnie z ideą budownictwa pasywnego, wznoszenie specjalistycznego, budynku skoncentrowane jest szczególnie na poprawie parametrów eksploatacyjnych systemów i elementów znajdujących się w każdym budynku. Dlatego też, budowany obiekt wyróżnia się, między innymi, doskonałymi parametrami izolacji ścian zewnętrznych.

Studenci w budynku pasywnym będą mieli do dyspozycji pracownię z nowoczesnymi materiałami budowlanymi. Według planów, budowa ma zostać ukończona w pierwszych miesiącach 2012 r. Sponsorzy pokrywają większość kosztów inwestycji.

W Polsce pierwszy budynek pasywny otwarto w 2011 r. w Słomnikach, w woj. małopolskim. W technologii pasywnej powstała tam hala sportowa. Koszt budowy obiektu pasywnego w Polsce jest wyższy, niż ma to miejsce w przypadku domu tradycyjnego, o 8 do 15%. Podwyższenie tych kosztów w Niemczech kształtuje się na poziomie od 3 do 8%. W Niemczech pierwszy certyfikowany budynek pasywny powstał w Darmstadt, w 1990 r.

źródła: pwsz.kalisz.pl, naukawpolsce.pap.pl
zdjęcie: pwsz.kalisz.pl