Jak budować ściany działowe?

Dodano: środa, 10 sierpnia 2011 13:54

Wewnętrzne ściany w każdym domu są elementem decydującym o przeznaczeniu i funkcjonalności pomieszczeń. Wpływają też na komfort przebywających w nich osób. Wskazówki dotyczące budowy ścian działowych przedstawił Jarosław Kwaśniak, product manager z firmy Bruk-Bet®, oferującej system budowy domów z betonu komórkowego Termalica.

Przegrody wewnętrzne są niezwykle ważnym elementem konstrukcyjnym. Osoby planujące remonty czy przebudowy często nie wiedzą z jakich materiałów warto budować ściany działowe. Poza tym rodzi się szereg wątpliwości dotyczących tego, jak mocna ingerencja w konstrukcję i usytuowanie ścian jest możliwa i bezpieczna.

Właściwe usytuowanie przegród jest ściśle związane z uwarunkowaniami konstrukcyjnymi budynku. Ponadto budując nowy dom warto rozważnie zadecydować o tym, jak budować ściany działowe, mając na uwadze długotrwałe plany. Potrzebna liczba i wielkość pomieszczeń i tak może z czasem ulec zmianie, choćby ze względu na pojawienie się nowych domowników.

Wewnętrzne ściany budynku dzielą się na dwa podstawowe rodzaje: ściany nośne i ściany działowe. Ściany nośne przenoszą na fundamenty obciążenia związane z konstrukcją bryły budynku. Ściany działowe, najczęściej znacznie lżejsze, stanowią przegrody między pomieszczeniami mieszkania lub między wnętrzami na danej kondygnacji budynku.

Przegrody wewnętrzne można wykonywać z wielu materiałów. Wyróżnić tu można beton komórkowy, bloczki silikatowe bądź pustaki ceramiczne. W przypadku bardzo lekkich ścian działowych można wykorzystać płyty gipsowo-kartonowe bądź pustaki szklane.

Ściany wewnętrzne dobrze jest wykonywać z dość lekkich materiałów, by uniknąć nadmiernego obciążania stropów. Podczas prac modernizacyjnych w starszych obiektach, ze względu na swoją niską wagę, wykorzystywane są często właśnie bloczki z betonu komórkowego.

Jeżeli w użytkowanym budynku chcemy przesunąć, wyburzyć lub budować ściany działowe powinniśmy pamiętać o uzyskaniu pozwolenia. Prawo budowlane wymaga bowiem, wbrew powszechnej opinii, otrzymania pozwolenia na budowę nie tylko w przypadku ingerencji w ściany nośne, ale również gdy chodzi o ściany działowe.

Pozwolenia na budowę nie wymagają jedynie remonty. Jednak prawo budowlane uznaje za remonty jedynie prace, mające na celu odtworzenie pierwotnego stanu obiektu. W takim przypadku oryginalne przegrody wewnętrzne szczególnie warto wykonać stosując bloczki z betonu komórkowego. Materiał ten bardzo dobrze nadaje sie do odtwarzania pierwotnych kształtów elementów murowanych i nie obciąża starych stropów.

Bloczki z betonu komórkowego TermalicaZastanawiając się nad tym jak budować ściany działowe, dobrze jest wybrać technologię umożliwiającą łatwą obróbkę danego materiału budowlanego.
"Osoby, które są zainteresowane stworzeniem w domu finezyjnych kształtów ścian, np. łukowatych czy obfitujących w załamania, powinny wybrać materiał, który łatwo poddaje się obróbce - taki jak beton komórkowy. Z bloczków z betonu komórkowego tworzyć można niemal dowolne kształty i formy. Równie ważną zaletą tego materiału jest łatwość wykonywania w nim otworów czy bruzd. Dzięki temu w ścianie z łatwością wykonamy półki, a także ukryjemy w nich np. przewody elektryczne", mówi Jarosław Kwaśniak.

Równa powierzchnia bloczków pozwala na wykonanie ściennych okładzin z płytek ceramicznych bezpośrednio na murze, bez konieczności wcześniejszego wyrównywania i tynkowania.

Firma Bruk-Bet® należy do grupy czołowych producentów wyrobów betonowych w Polsce. Dobrą pozycję wśród przedsiębiorstw działających w branży budowlanej zapewniła sobie oferując wysokiej klasy kostki brukowe. System budowy domów wykorzystujący bloczki z betonu komórkowego Termalica został wprowadzony w 2010 r.

źródło i zdjęcia: Bruk-Bet®