Efektowna fasada szkoły i dom na drzewie

Dodano: piątek, 02 września 2011 12:07

Obiekty użyteczności publicznej powinny być dostosowane do określonego przeznaczenia, co zazwyczaj ma wpływ na ich postać i konstrukcję. Holenderscy architekci pokazują jak można połączyć specyficzną funkcjonalność budynku z niekonwencjonalnym i miłym dla oka wyglądem.

Obiekty usługowe czy budynki o publicznym przeznaczeniu muszą być użyteczne. Efektowność ich architektury ustępuje najczęściej efektywności ich przeznaczenia. Szczególne pod tym względem są budynki szkolne. Architekt Hans Coppen z Architecten Bureau Coppen w Raermond stworzył budynek szkolny o unikalnej prezencji.

Przy projektowaniu takich obiektów największe znaczenie ma komunikacja oraz bezpieczeństwo. Zaprojektowana przez Hansa Coppena efektowna fasada szkoły BMV School (Broad Social Amenities), dowodzi iż restrykcyjne wymagania konstrukcji tego typu budynków, nie zawsze ograniczają kreatywność.

Efektowna fasad szkołyWizja projektu zakładała stworzenie budynku szkoły bezpiecznego i atrakcyjnego dla uczniów. Poziom parterowy szkoły BMV zbudowano z cegieł i ocieplono skalną wełną mineralną firmy Rockwool. Efektowną fasadę szkoły tworzą produkty Rockpanel Colours. Zastosowano 12 kolorów elementów i ułożono je wzorując się na sekwencjach liczbowych Fibonacciego. Występują one nie tylko w informatyce czy matematyce ale również w naturze, na przykład w rozgałęzieniach drzew. Osiągnięto dzięki temu znakomitą równowagę kolorystyczną, spełniającą zasadę złotego punktu Fibonacciego.

Sam budynek szkolny ma być, według wyobrażeń architekta, odbiciem otwartości i więzi społecznych między uczniami i nauczycielami. W każdym segmencie szkoły, składającym się z dwóch klas, znajdują się odrębne szatnie i toalety oraz pomieszczenia magazynowe. Wykorzystanie w każdym pomieszczeniu elementów Rockpanel Colours, umożliwiło uzyskanie charakterystycznego efektu wizualnego.

Kolorowa fasada szkołyNa piętrze szkolnego budynku zastosowano zewnętrzne okładziny Rockpanel Chameleon. Zależnie od kąta patrzenia i pory dnia, płyty okładzin zmieniają swój kolor. Kiedy dzieci w godzinach porannych przychodzą do szkoły, elewacja budynku jest niebieska. Natomiast po południu, pod koniec szkolnych zajęć, efektowna fasada szkoły staje się czerwona.

W Zaltbommel w Holandii architekt Sebastiaan Robben z firmy Twee De Snoeken z Hertogenbosch stworzył budynek szkoły o unikalnej koncepcji domu na drzewie. Do realizacji zamierzenia wykorzystano produkty z grupy Rockpanel Woods firmy Rockwool.

Projektowany obiekt pełni jednocześnie funkcję państwowej i chrześcijańskiej szkoły oraz zawiera społeczne lokale mieszkalne. Powinien zatem być dobrze postrzegany przez młodsze i starsze osoby. Na mieszkańcach z sąsiedztwa "dom na drzewie" miał sprawiać wrażenie niezwykłej konstrukcji.

Dom na drzewie"Wybraliśmy cztery z sześciu wzorów paneli, następnie przycięliśmy je na różne szerokości. Efektem końcowym stał się naturalny wygląd elewacji z drewna, który pozwala uzyskać obraz budynku jako prawdziwego "domku na drzewie" - mówi Sebastiaan Robben.

Zastosowane materiały elewacyjne firmy Rockwool są produktami organicznymi i charakteryzują się zróżnicowaniem tonacji kolorystycznej. Rockpanel Woods wykonano z bardzo trwałego materiału. Jego własności techniczne i wizualne pozostają niezmienne w całym okresie eksploatacji.

W 2011 r. produkty z segmentu Rockpanel są dostępne również na rynku polskim. Mogą być wykorzystywane podczas budowy nowych budynków oraz w przypadku modernizacji budynków istniejących.

Zapraszamy do zapoznania się z zakładką firmy ROCKWOOL, która znajduje się tutaj.

źródło i zdjęcia: ROCKWOOL

Firma ROCKWOOL