Nowatorski budynek 1 World Trade Center

Dodano: czwartek, 08 września 2011 12:43

Wieżowiec, nazywany Freedom Tower, przypominać będzie smukłe, trójkątnie zwężające się formy wielkich ikon Nowego Jorku, takich jak Chrysler Building czy Empire State Building. Zastąpi niemal jedną czwartą miejsc biurowych utraconych 11 września 2001 r. Budynek zaprojektował David Childs z firmy Skidmore, Owings and Merrill LLP.

Prostota i przejrzystość formy budynku ma być świeża i ponadczasowa. Wieża wznoszona jest na bazie prostopadłościanu, którego krawędzie, będące narożnikami kwadratowego przekroju, są od podstawy ku górze fazowane. Fazowanie to utworzy na środku wieży przekrój o kształcie ośmiokąta foremnego. Na szczycie budynku przekrój osiągnie ponownie kształt kwadratu. Będzie on obrócony o 45° w stosunku do podstawy.

Nowatorski budynek 1 World Trade Center ma kształtem i właściwościami elewacji dawać efekt kryształu, który przechwytuje zmieniające się w ciągu dnia światło słoneczne. Przesuwające się słońce i zmienne warunki atmosferyczne mają tworzyć na oryginalnej elewacji kalejdoskopowy, zmienny obraz.

Zrównoważony projekt budynku 1 World Trade Center wykorzystuje nowe technologie w celu maksymalizacji wydajności, minimalizacji ilości odpadów i zanieczyszczeń oraz ograniczenia wpływu rozwoju jego funkcjonowania. W konstrukcji budynku zawarta jest strategia ochrony wody i energii, wykraczająca znacznie poza wymagania określone przez zasady zrównoważonego projektowania.

WTC 1 będzie wykorzystywał o 30% mniej wody niż pozwalają wytyczne dla tego typu obiektów Nowego Jorku. Powstanie system gromadzenia 100% wody deszczowej zbieranej w granicach obiektu. Po oczyszczeniu deszczówka będzie stosowana do nawadniania krajobrazu i wypełniania basenu.

Budynek 1 World Trade Center będzie zintegrowany z jedną z największych komercyjnych instalacji ogniw paliwowych o mocy 1,2 MW. Pozwoli to mechanicznym i elektrycznym systemom budynku zużywać o 20% energii mniej niż dopuszcza to prawo budowlane. Na swojej elewacji wieża wykorzysta nową technologię szkła powlekanego dla maksymalnego pozyskiwania dziennego światła z jednoczesnym ograniczeniem nadmiernego nagrzewania. Dobre wykorzystanie światła dziennego przyczyni się do oszczędności energii potrzebnej na komfortowe oświetlenie sztuczne.

Antena 1 World Trade CenterNa szczycie wieżowca umieszczona będzie antena zaprojektowana we współpracy z artystą Kennethem Snelsonem i inżynierem Hansem Schoberem z firmy Schlaich Bergermann and Partner. Maszt antenowy ma mieć wysokość niemal 125 m i strukturę hybrydową, składającą się ze stalowej wieży wspierającej anteny oraz specjalnej obudowy, przezroczystej dla fal radiowych. Z masztu antenowego będą nocą wysyłane poziome wiązki światła, widoczne ze znacznej odległości na podobieństwo latarni morskiej.

Przy projektowaniu ścian osłonowych budynku 1 World Trade Center architekci współpracowali z ekspertami z branży rozwijającej technologie wytwarzania szkła. Konieczne było wyprodukowanie szyb w nowej, monumentalnej skali, które byłyby w stanie wytrzymać napór wiatru oraz spełnić rygorystyczne wymogi bezpieczeństwa. W zastosowanym systemie szklenia panele szyb mają wysokość nawet nieco ponad 4 m. Osiem narożników budynku pokrytych jest platerowanymi panelami ze stali nierdzewnej. Każdy panel obejmuje całą wysokość piętra.

Wieża wznosi się z podstawy utworzonej przez ściany podium o kształcie kwadratu o bokach 61 x 61 m, czyli takiego jak ślady pierwotnych Twin Towers. Ściany podium mają około 56 m wysokości i składają się z laminowanego szkła pryzmatycznego oraz spawanych ekranów aluminiowych. Każdy z ponad 2000 elementów z pryzmatycznego szkła mierzy od 1,2 do około 4 m wysokości. Pryzmatyczny profil elementów jest zróżnicowany. Projekt wykorzystuje właściwości optyczne do tworzenia refleksów świetlnych oraz załamywania i przekazywania światła o zmieniającym się widmie, co tworzy mieniącą się powierzchnię.

Dla osiągnięcia pożądanych cech wizualnych innowacyjne elementy z pryzmatycznego szkła opracowywano w ciągu czterech lat we współpracy z najlepszymi na świecie producentami szkła.

Północne i południowe wejścia, które zapewniają dostęp do budynku komercyjnym najemcom powierzchni biurowych, oznaczone są panelami ze szkła dichroicznego. Elementy komponowane z warstw szkła jasnego, trawionego i dichroicznego, będą wykorzystywać spektralne właściwości światła do stworzenia żywej kolorystyki całej powierzchni holu budynku. Projekt opiera się na wynikach rocznych badań efektów optycznych szkła dichroicznego.

Obszerny hol otaczający centralny rdzeń budynku będzie wypełniony naturalnym światłem wnikającym przez wejścia i otwory w ścianach. Ściany holu zostaną wyłożone marmurem z Carrary.

Nowatorski budynek One World Trade Center, łącznie z masztem antenowym, będzie wznosił się na wysokość 1776 stóp czyli około 541 m. Dla powierzchni biurowych udostępni 71 pięter. Zakończenie budowy jest przewidziane na 2013 r.

źródło i zdjęcia: som.com