Docieplenie budynku przynosi wymierne oszczędności

Dodano: czwartek, 25 sierpnia 2011 08:56

Cieplejsze ściany domu umożliwiają łatwiejsze i szybsze ogrzewanie pomieszczeń. Wyższa temperatura ściany poprawia klimat i komfort cieplny oraz daje poczucie przytulności. Zewnętrzne ocieplenie zmniejsza wydatki ponoszone na ogrzewanie. O tym jaką formę docieplenia wybrać opowiada Marek Siemieniewski, product manager z firmy Baumit.

 

Stosowanie docieplenia budynku jest obecnie praktyką powszechną. Na rynku oferowane są różne systemy dociepleń. Elementami budynku, przez które ciepło wydostaje się na zewnątrz są zewnętrzne ściany, stropy, dach i piwnica.

Odpowiednie docieplenie budynku przynosi wymierne oszczędności. Szacowane straty cieplne sięgają od 20 do 50% co oznacza czasem 40% wzrost wydatków na ogrzewanie. Koszty można obniżyć przez zmniejszenie zapotrzebowania na energię.

Zewnętrzna termoizolacja budynku jest w takim przypadku chyba najlepszym rozwiązaniem. Systemy dociepleń podzielić można na dwie podstawowe grupy: systemy z zastosowaniem wełny mineralnej oraz systemy ze styropianem.

Sposób prowadzenia prac termomodernizacyjnych i uzyskiwana izolacyjność cieplna obu metod są podobne. Istnieje kilka innych cech mogących zdecydować o wyborze systemu ociepleniowego.

Wełna mineralna, jako materiał niepalny, może być stosowana przy ocieplaniu wysokich budynków. Wełna jest materiałem paroprzepuszczalnym. Jeżeli mamy paroprzepuszczalną konstrukcję domu wówczas warto zdecydować się na ten system ocieplenia.

W przypadku styropianu stosowane są dodatki powodujące niepalność. Dużą zaletą styropianu jest lekkość, łatwość obróbki i nieco prostszy montaż ocieplenia. Ponadto jest to materiał tańszy od wełny mineralnej, co w przypadku kryterium ekonomicznego jest decydujące.

Podsumowując dotychczasowe rozważania, można być pewnym, że docieplenie budynku przynosi wymierne oszczędności, jednak nie można jednoznacznie wskazać lepszej metody jego przeprowadzenia. Firma Baumit ma do zaoferowania rozwiązanie, które można uznać za pośrednie. Chodzi o paroprzepuszczalność, którą można uzyskać w systemie opartym o styropian perforowany BAUMIT Open®. Składniki systemu ocieplenia są takie jak zwykle. Mamy styropianowe płyty izolacyjne, klejowo-szpachlową zaprawę, siatkę zbrojeniową z włókna szklanego (np. Baumit OpenTex) oraz materiały gruntujące (np. Baumit OpenPrimer) i dekoracyjne wyprawy powierzchniowe (np. Baumit NanoporTop).

Inwestując w izolację termiczną ścian należy zwrócić uwagę na pewne szczegóły, które pozwolą uniknąć błędów i niekorzystnych efektów już po przeprowadzeniu docieplenia. Najważniejsze wydaje się być konsekwentne przestrzeganie zasady nieocieplania uszkodzonych konstrukcji. Jakiekolwiek ubytki, odsłaniające przykładowo stal zbrojeniową, należy uprzednio naprawić. Najpierw zatem wykonujemy ewentualne remonty a później montaż ocieplenia.

Nie powinno się też oszczędzać na grubości warstwy termoizolacyjnej. Warto stosować zapas grubości oraz cały system ociepleniowy od jednego producenta.

To na ile docieplenie budynku przynosi wymierne oszczędności można stwierdzić przez przeprowadzenie audytu energetycznego. Może to wykazać dodatkowe korzyści z wymiany okien czy instalacji grzewczej. W przypadku zalecenia wymiany okien warto naturalnie wykonać to przed, bądź równocześnie z położeniem zewnętrznego ocieplenia.

System ociepleniowy może pozwolić na uzyskanie oszczędności energii rzędu nawet 50% a ponadto będzie stanowił zabezpieczenie konstrukcji budynku przed wpływem warunków zewnętrznych oraz zapewni estetyczny wygląd domu.

Zapraszamy do zapoznania się z zakładką firmy Baumit, która znajduje się tutaj.

źródło i zdjęcie: Baumit

Firma Baumit