Nowa fabryka firmy Atlas w Grodnie

Dodano: poniedziałek, 26 września 2011 13:54

Na Białorusi otworzono jeden z najnowocześniejszych w Europie zautomatyzowany zakład Grupy Atlas. Będzie wytwarzał 1300 ton wyrobów dziennie. Inwestycja kosztowała ponad 6 mln euro.

Nowa fabryka firmy Atlas w Grodnie sąsiaduje z fabryką Tajfun, w której polska firma ma większościowy pakiet udziałów. Otwarcie najnowocześniejszego zakładu na Białorusi było bardzo oczekiwane. Współpracując z Atlasem, Tajfun dokonał technologicznego skoku i stał się białoruskim liderem. Z kolei Atlas zyskał nowy rynek o dużym zasięgu.

Grupa Atlas przejęła też rozpoczętą budowę wytwórni suchych mieszanek dla budownictwa. Wytwarzane tam będą grunty, kleje i fugi. Istniejąca fabryka Tajfuna poddana zostanie gruntownej modernizacji w celu podjęcia produkcji mokrych wyrobów chemii budowlanej.

Na białoruskim rynku obecny udział produktów Tajfuna przekracza 60%. Sprzedaż Tajfuna notuje roczny wzrost na poziomie 20%. Firma Tajfun, jako jedyna na Białorusi, wytwarza maszynowe tynki gipsowe. Na białoruski rynek Atlas wprowadził także materiały bitumiczne oraz produkty do renowacji zabytków.

"Linia produkcyjna fabryki w Grodnie, zaprojektowana przez atlasowy Dział Inwestycji, jest najbardziej uniwersalną linią w Grupie Atlas" - mówi Tomasz Skalski, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych. "Umożliwia paletyzowanie wyrobów w workach z trzech niezależnych instalacji mieszających, przeznaczonych do produkcji mieszanek cementowych i gipsowych. Paletyzowanie jest zautomatyzowane, czynność tę wykonują roboty przemysłowe. Największy z nich jest najszybszym robotem w Europie. Może ułożyć do 1650 worków na godzinę. Roboty zastąpiły ludzi przy najcięższych pracach fizycznych" - kontynuuje Tomasz Skalski.

Łącznie z nową fabryką firmy Atlas w Grodnie wybudowano hale magazynowe i pomieszczenia biurowe. Przygotowane zostało również zaplecze sanitarno-socjalne oraz infrastruktura transportowa.

Karetka dla Grodna od Grupy AtlasKiedy Grupa Atlas dokonuje uruchomienia nowego zakładu, społeczność lokalna zawsze otrzymuje prezent w postaci karetki pogotowia. Także w Grodnie pogotowie ratunkowe otrzymało nowy samochód o wartości 50 tys. USD.  To karetka marki Gazela, model UNI MED 3591 z pełnym wyposażeniem.

Zapraszamy do zapoznania się z zakładką Grupy Atlas, która znajduje się tutaj.

źródło: Atlas, Puls Biznesu
zdjęcia: Atlas

Firma Grupa Atlas