Oryginalne elewacje z szarego klinkieru

Dodano: środa, 28 września 2011 12:21

Liczące 120 tysięcy mieszkańców holenderskie miasto Maastricht było dotychczas, z uwagi na traktat z 1992 r.,  przede wszystkim symbolem jednoczącej się Europy. Na nowo powstałym osiedlu, zaprojektowanym przez Bruls en Co, zastosowano nietypowe rozwiązania architektoniczne i formy elewacji.

Estetyczną harmonię osiągnięto przy pomocy wykończenia elewacji wszystkich budynków jest jasnym klinkierem. Szeregowa zabudowa nowej ulicy dojazdowej Aldegondaplantsoen została utworzona z 15 dwuipółpiętrowych domów, których projekt wykonała miejscowa firma Humblé Architecten. Ciekawie ukształtowana, efektowna fasada jest w centrum osiedla ważnym akcentem.

Zabudowa jest zorientowana na osi północ-południe i od strony ogrodu graniczy z ulicą. Najciekawsza pod względem architektonicznym część frontowa, skierowana jest na przylegający park i można tam dotrzeć jedynie pieszo lub rowerem.

Fasada z cegieł klinkierowychPoniżej okna trzeciej kondygnacji, obok drzwi wejściowych, zaprojektowano w każdym z domów jeden wielkoformatowy, obejmujący dwa poziomy wykusz. Został on wysunięty około metr przed całą elewację. Daje to wrażenie podziału i ożywia formę szeregowej zabudowy. Duże szklane powierzchnie zapewniają doskonały widok na park.

Ściany szeregowych domów wykonano w technologii trójwarstwowej. Warstwa nośna wykonana została z cegieł silikatowych o grubości 100 mm. Przy wykuszach oraz podokiennikach użyto prefabrykowanych elementów betonowych. Między elewacją a warstwą nośną umieszczona została izolacja grubości 100 mm. Zostawiona została także szczelina wentylacyjna o szerokości 40 mm.

Budynki mają wykonane oryginalne elewacje z szarego klinkieru ceramicznego firmy Röben, o wymiarach 190 x 90 x 90 mm. Tył domu i strony szczytowe zdobi, ręczne formowana cegła licowa.

"Wybrany klinkier ceramiczny podkreśla miejski, elegancki charakter projektu i harmonizuje z ciemnoszarymi ramami okiennymi oraz drzwiami wejściowymi. Równocześnie, dzięki swojemu otwartemu, jasnemu charakterowi, łączy architekturę z zielonym krajobrazem parku" - wyjaśnia architekt Fred Humble.

Elewacyjna układankaOryginalne elewacje z szarego klinkieru zwracają na siebie uwagę dzięki ułożonym z cegieł wzorom. Cegły wymurowano w obecnie bardzo rzadko spotykanym wiązaniu, z dwoma warstwami cegieł położonymi w tym samym rzędzie, bez przesunięcia. Spoiny mają taką samą barwę jak klinkier.

W celu uzyskania plastyczności powierzchni, niektóre z dwuwarstwowych elementów o 5 mm wysunięto, natomiast inne wmurowano z takim samym cofnięciem. Otrzymano w ten sposób obraz tworzący układankę z na przemian wypukłymi i wklęsłymi kwadratami.

Każdy z 15 domów ma elewację zaprojektowaną w inny, niepowtarzalny sposób. Tworzą one rodzaj nowoczesnego reliefu o wzorze charakteryzującym się surowym rytmem. Dla utworzenia kontrastu, elewacja wykuszy wykonana jest w formie płaskiej.

Zapraszamy do zapoznania się z zakładką firmy Röben, która znajduje się tutaj.

źródło i zdjęcia: Röben

Firma Roben