Energooszczędny Dom Modelowy w Jankach

Dodano: piątek, 07 października 2011 10:49

Dom Modelowy w Jankach powstał z wykorzystaniem rozwiązań budowlanych najwyższej jakości. Służy odwiedzającym go przyszłym inwestorom do nabywania wiedzy o nowoczesnych metodach energooszczędnego budowania.

Dzięki poznaniu technologii i materiałów budowlanych zastosowanych do wybudowania energooszczędnego Domu Modelowego w Jankach, zainteresowani odwiedzający będą mogli zbudować własny dom, charakteryzujący się niewielkimi kosztami użytkowania i małym zużyciem energii.

Elementem konstrukcyjnym, izolującym i akumulującym ciepło w budynku są ściany. Wydaje się to dość oczywiste, ale warto poznać rolę ścian w budynku o niskim zapotrzebowaniu na energię. Ocenia się, że przez ściany budynku może być tracone około 30% ciepła. Należy więc stosować materiały o jak najlepszej akumulacji i  izolacji cieplnej oraz bezwładności termicznej.

Współczynnik U dla ścian zewnętrznych energooszczędnego domu powinien mieć wartość od 0,15 do 0,20 W/m2K. Budynek energooszczędny powinien zużywać 30-40% mniej energii na ogrzewanie niż konwencjonalny, spełniający podstawowe wymagania izolacyjności cieplnej.

Bloczek Ytong Energo - fot. SILKA YTONGZewnętrzne ściany energooszczędnego Domu Modelowego w Jankach powstały z bloczków YTONG ENERGO o grubości 24 cm. To najcieplejsze bloczki na ściany warstwowe. By uzyskać przegrodę spełniającą wymagania współczynnika U ≤ 0,30 W/(m2K), 24 cm muru wystarczy ocieplić 2,5-centymetrową warstwą izolacji.

"Bardzo ważnym elementem energooszczędnego domu jest zmniejszenie zapotrzebowania na energię wykorzystywaną w procesie użytkowania budynku. Zastosowanie odpowiednich technologii pozwala osiągnąć ten cel", mówi ekspert budowy SILKA YTONG Konrad Wąsik.

"Najwyższej jakości materiały do wznoszenia ścian zewnętrznych wspomagają proces ogrzewania budynku, a także obniżają koszty jego chłodzenia latem. Zapewniają bowiem odpowiednią termoizolację. Wewnętrzne ściany nośne Domu Modelowego zbudowane są z bloków wapienno-piaskowych SILKA E24. Dzięki ich wysokiej pojemności cieplnej latem podczas upałów pomieszczenia wewnątrz domu pozostają chłodne, zaś zimą pomieszczenia nie wyziębiają się gwałtownie", wyjaśnia Piotr Harassek, Junior Product Manager Xella Polska, producenta bloków SILKA i YTONG.

Z lekkich i wytrzymałych bloczków YTONG INTERIO zbudowano ściany działowe. Wykorzystane bloczki z betonu komórkowego są niepalne i odporne na wilgoć. Dzięki systemowi pióro-wpust oraz łatwości obróbki ich montaż przebiega łatwo i szybko.

Podczas budowy energooszczędnego Domu Modelowego w Jankach wykorzystano także prefabrykowane nadproża YTONG YF oraz zaprawę do cienkich spoin SILKA-YTONG. Pozwoliło to na skrócenie czasu budowy i ograniczenie występowania mostków termicznych.

"Nadproża typu YTONG YF charakteryzują się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła oraz pozwalają na przekrycie szerokich otworów o rozpiętości do 2,5 m. Wymagają one przy tym nadmurowania warstwą bloczków YTONG", wyjaśnia Jacek Szafran z firmy ILIFO, ekspert budowy SILKA YTONG.

Wykorzystane belki nadprożowe YTONG w ścianach z betonu komórkowego zmniejszają ryzyko powstawiania spękań i umożliwiają bardzo dobrą współpracę elementów wykonanych z takiego samego materiału. Upraszczają również prace wykończeniowe.

W domu, który powstał bez przestrzegania zasad energooszczędnego budowania większość rocznych kosztów eksploatacyjnych przypada na ogrzewanie jego wnętrza.

Dom Modelowy w Jankach został zbudowany według wymienionych niżej zasad energooszczędnego budowania:

  1. Zwarta bryła domu.
  2. Ciepłe ściany - zbudowane z dobrze izolujących i akumulujących ciepło materiałów.
  3. Wybrane strony świata - odpowiednie usytuowanie budynku pozwala na optymalne wykorzystanie promieni słonecznych padających na powierzchnię elewacji.
  4. Dobra izolacyjność termiczna - zastosowanie materiałów o najniższym współczynniku przewodzenia ciepła.
  5. Ograniczenie mostków cieplnych - wykorzystanie systemowych rozwiązań, a więc zalet jednorodności materiałowej.
  6. Kontrolowany przepływ powietrza przez budynek.

Zapraszamy do zapoznania się z zakładką firmy Xella Polska, która znajduje się tutaj.

źródło i zdjęcia: Xella.pl