Korzyści płynące z doradztwa budowlanego

Dodano: poniedziałek, 14 listopada 2011 14:16

Potrzeba pogodzenia współczesnego trybu życia z czasochłonną inwestycją jaką jest budowa domu sprawia, że wzrasta zapotrzebowanie na usługi doradztwa budowlanego. Nie każdy ma odpowiednie predyspozycje by samodzielnie decydować o sprawach dla siebie mało znanych.

Coraz częściej wykorzystywani są fachowi doradcy. Dzięki nim możliwe jest opracowanie indywidualnego projektu architektonicznego i profesjonalnego kosztorysu. Można również skorzystać z kompleksowego nadzoru budowlanego. Przebieg budowy i wszystkie sprawy z nią związane może kontrolować w imieniu klienta inwestor zastępczy.

Korzyści płynące z doradztwa budowlanego mogą być zatem różnorodne i znaczące. Otrzymać można pomoc w wyborze optymalnych materiałów i technologii, a także w wyborze kompetentnych wykonawców. Zastępczy inwestor odpowiada za terminowość i zachowanie wysokiej jakości prowadzonych prac. Zapewnia również zgodność z założonym budżetem.

Dzięki współpracy z doradcą i opracowaniu pełnego kosztorysu budowlanego, nie wystąpi sytuacja, kiedy to na pewnym etapie realizacji inwestycji wydatki stają się wyższe niż przewidywane. Niestety zazwyczaj wiąże się to z przekroczeniem wartości otrzymanego kredytu.

Dokładny i prawidłowo wykonany kosztorys budowlany uwzględnia wydatki na materiały i robociznę. Sporządzany jest z podziałem na kolejne etapy inwestycji, czyli stan surowy otwarty, stan surowy zamknięty oraz stan deweloperski.

Fundamenty, wymurowane ściany nośne, wykonane stropy i pokrycie dachu określają stan surowy otwarty. W stanie surowym zamkniętym dochodzą wymurowane ściany działowe oraz zamontowane okna i drzwi zewnętrzne.

"Zdarza się, że już w tym momencie okazuje się, że koszty przekraczają nasze założenia i jest problem, aby sfinansować kolejną część budowy, czyli tzw. stan deweloperski. A ten etap to zakładanie instalacji sanitarnych i elektrycznych, montaż schodów i parapetów wewnętrznych, układanie posadzek i wiele innych prac, bez których niemożliwością jest zamieszkanie pod naszym wymarzonym, własnym dachem", mówi Marek Wełeszczuk z firmy MULTI przyjemność budowania, zajmującej się kompleksowym doradztwem budowlanym.

Współpracę z zastępczym inwestorem można rozpocząć na początku budowlanej inwestycji lub zlecić jedynie część budowy, która wydaje się szczególnie trudna lub czasochłonna. Kompletny nadzór budowlany odciąża klienta a opieka nad całością projektu pozwala na uniknięcie usterek i błędów.

Wybór optymalnego rozwiązania w zależności od możliwości finansowych i potrzeb klienta to nie jedyne korzyści płynące z doradztwa budowlanego. Zaangażowany profesjonalista odpowiada za odbiór kolejnych etapów budowy, zgodnie z wymogami sztuki budowlanej. Dokonuje też regularnych wizyt na placu budowy, nadzoruje ekipę budowlaną i zaopatrzenie materiałowe.

Klientowi pozostaje dokonywanie wyborów wśród proponowanych opcji a postępy we wznoszeniu domu może obserwować przez Internet. Taki właśnie właśnie Indywidualny Panel Klienta wyróżnia ofertę firmy MULTI na tle innych przedsiębiorstw oferujących doradztwo budowlane. Panel pozwala na bieżąco przeglądać dokumentację i zdjęcia oraz korespondencję zaangażowanych w projekt wykonawców.

Decydując się na budowę własnego domu można korzystać z gotowych projektów architektonicznych. Mimo że projekty gotowe są tańsze, wiele osób chce realizować swoje indywidualne koncepcje. Oferta firmy MULTI przyjemność budowania obejmuje również doradztwo projektowe. W przypadku korzystania z tej usługi firmy, w tworzenie projektu od początku angażuje się doradca budowlany.

Najczęściej architekt i budowlana firma wykonawcza nie mają szansy na spotkania i prezentują klientowi swoje własne wizje. W firmie MULTI przyjemność budowania specjaliści współpracują dla uzyskania optymalnego efektu.

źródło i zdjęcie: grupamulti.pl