Zastosowanie nowoczesnych elementów prefabrykowanych

Dodano: czwartek, 17 listopada 2011 11:37

Od lat 80-tych międzynarodowe instytucje zajmujące się środowiskiem i ekonomią przekonują o konieczności upowszechniania zasad zrównoważonego rozwoju. Obecnie ciągły postęp technologiczny sprawia, iż zasady te zachowują rozwiązania oparte na budowlanych elementach prefabrykowanych.

Nowy dom powinien mieszkańcom zapewniać komfort oraz jak najmniejsze koszty eksploatacyjne. Warto minimalizować również sam koszt budowy. Może być to efektywnie uzyskane dzięki zastosowaniu nowoczesnych elementów prefabrykowanych. Gotowe elementy budowlane od wielu lat cieszą się wielką popularnością, jednak od nowoczesnych prefabrykatów wymaga się znacznie więcej niż dawniej.

"Podstawowa różnica pomiędzy tradycyjnymi a nowoczesnymi materiałami budowlanymi dotyczy ich termoizolacyjności. Zgodnie z ideą zrównoważonego budownictwa, materiały powinny cechować się jak najlepszą izolacyjnością cieplną po to, aby zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na ogrzewanie. Nowoczesne technologie i materiały budowlane pozwalają osiągnąć nawet dziesięciokrotnie lepsze parametry termoizolacyjności niż materiały tradycyjne" - mówi Jarosław Kwaśniak, product manager Termalica.

Gospodarowanie światowymi zasobami w celu zaspokojenia bieżących potrzeb oraz umożliwienia rozwoju przyszłym pokoleniom stoi u podstaw zasad rozwoju zrównoważonego. Ze względu na ogromne znaczenie w gospodarce, wymagania te stawiane są także budownictwu.

"Najbardziej efektywna pod względem ekonomicznym jest budowa domu z elementów systemowych. Przykładem jest system z betonu komórkowego Termalica, w skład którego wchodzą m.in. bloczki do wznoszenia ścian, prefabrykaty do wykonania nadproży okiennych i drzwiowych, a także elementy stropowe. Co ważne, nowoczesne systemy, takie jak Termalica, spełniają także inne wymagania stawiane przez nowoczesne budownictwo - zapewniają mieszkańcom domu komfortowy mikroklimat, są energooszczędne i przyjazne środowisku" - mówi Jarosław Kwaśniak.

Budowa w systemie Termalica - Bruk-Bet®Zastosowanie nowoczesnych elementów prefabrykowanych jest opłacalne z kilku powodów. Jednym z najważniejszych jest szybkość realizacji inwestycji co ogranicza koszty związane z wykonawstwem. Przykładem może być wykonanie stropu gęstożebrowego z elementów prefabrykowanych Termalica. Zajmuje to około 3-4 dni, podczas gdy wykonanie monolitycznej płyty stropowej z betonu jest bardzo pracochłonne i może trwać 7-8 dni. Ponadto nie ma kosztów związanych z zakupem i użytkowaniem desek i stempli do tworzenia pełnego deskowania.

Z kolei gotowe nadproża Termalica z betonu komórkowego nie wymagają zbrojenia, szalowania i ocieplenia. Przyczyniają się ponadto do likwidowania możliwości powstania w murze mostków termicznych. Tradycyjne belki żelbetowe nie spełniają obecnie wymaganych parametrów termoizolacyjności.

Jednak najważniejsze dla redukcji kosztów budowy oraz łatwości skutecznego ogrzewania eksploatowanych pomieszczeń są elementy murowe.

"Obecnie najcieplejszym materiałem ściennym na rynku jest beton komórkowy. Bloczki z betonu komórkowego nie tylko zapewniają niskie zużycie energii grzewczej podczas chłodnych dni, lecz również, dzięki specjalnemu profilowaniu pióro-wpust i uchwytom montażowym, zdecydowanie ułatwiają prowadzenie prac murarskich" - mówi product manager Termalica.

Prawidłową współpracę elementów zapewniających właściwą termoizolacyjność budynku umożliwia wykorzystywanie współczesnych rozwiązań systemowych. Związane z tym zastosowanie nowoczesnych elementów prefabrykowanych gwarantuje spełnianie rygorystycznych norm dokładności wymiarowej budulca. Pozwala to na wznoszenie jednorodnych ścian, które umożliwiają wybudowanie energooszczędnego domu.

Zapraszamy do zapoznania się z zakładką firmy Bruk-Bet®, która znajduje się tutaj.

źródło i zdjęcia: Bruk-Bet®