Prace elewacyjne w niekorzystnych warunkach atmosferycznych

Dodano: wtorek, 22 listopada 2011 15:08

Występujące w obszarze naszego kraju zmienne warunki atmosferyczne mogą powodować zakłócenia w pracy przy remontowaniu fasad czy ocieplaniu budynków. Możliwości zabezpieczania prac przed nieoczekiwanymi zjawiskami pogodowymi przedstawia Marek Siemieniewski, product manager systemów ociepleń w firmie Baumit.

W okresie letnio-jesiennym aura zazwyczaj sprzyja prowadzeniu robót budowlanych i modernizacyjnych. Coraz częściej może się jednak zdarzyć wykonywanie prac elewacyjnych w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Należy być przygotowanym na zmienne temperatury oraz intensywne opady deszczu.

Duża ostrożność wymagana jest podczas wykonywania końcowych powłok systemów ociepleń, czyli podczas nakładania tynku strukturalnego bądź elewacyjnej farby. Ulewny i zacinający deszcz lub grad może spowodować dotkliwe szkody. Prawdopodobnie najpopularniejszy środek zapobiegawczy w czasie deszczowych dni to plandeki i tunele. Osłania się nimi ściany i miejsca montażu ociepleń aż do momentu uzyskania dojrzałości i trwałości aplikowanych materiałów.

Bardzo dobrym rozwiązaniem zapobiegającym zniszczeniu warstwy tynku silikonowego lub akrylowego jest wykorzystanie środka antymrozowego Baumit SpeedTop. Dodatek ten przyspiesza wiązanie tynku i w okresie 4 do 6 godzin od jego nałożenia uzyskiwana jest wczesna odporność na deszcz. Ryzyko spłynięcia tynku z elewacji jest dzięki temu znacznie mniejsze.

Płyty termoizolacyjne nie powinny być mocowane na silnie zamoczonym podłożu. Wilgoć zwiększy bowiem zawartość wody w zaprawie i może przyczynić się do obniżenia jej przyczepności i siły wiązania.

Należy również zapobiegać przemoczeniu termoizolacji. W przypadku wełny mineralnej jest to bardzo niebezpieczne. Wełna mineralna jest bardzo chłonna i zawilgocenie do minimum zmniejszy jej izolacyjność cieplną. Wilgoć wywoła też nieestetyczne wysolenia na powierzchni elewacji.

Wysolenie na powierzchni tynku może być również powodowane przez jego nałożenie na zawilgoconą warstwę zbrojącą. Takie działanie obniża także międzywarstwową przyczepność.

Na wilgoć i opady bardzo wrażliwe są materiały na bazie szkła wodnego, czyli silikaty oraz produkty organiczne, popularne tynki i farby elewacyjne akrylowe oraz silikonowe. Materiały te są zazwyczaj barwione w masie, co podnosi niebezpieczeństwo rozbijania ich struktury i rozmywania barwy pod wpływem dużej wilgotności.

W przypadku materiałów mineralnych wiążących hydraulicznie, jak zaprawy klejące, zbrojące oraz tynki, silne opady mogą spowodować zniszczenie wykonanych prac. Ze względu na powodowane wilgocią wydłużenie czasu wiązania materiałów elewacyjnych, wystąpią dłuższe przerwy między nakładaniem kolejnych warstw i w efekcie całe prace elewacyjne w niekorzystnych warunkach atmosferycznych mogą być znacznie przedłużone. Warstwowa budowa systemu ociepleń wymaga by powierzchnia, na którą aplikowana jest kolejna powłoka, była całkowicie sucha.

Zapraszamy do odwiedzenia zakładki firmy Baumit, która znajduje się tutaj.

źródło i zdjęcie: Baumit

Firma Baumit