Przemiana domu tradycyjnego w budynek energooszczędny

Dodano: środa, 23 listopada 2011 14:36

Czy możliwe jest przeprojektowanie budynku z technologii tradycyjnej na technologię prefabrykowaną? Odpowiedź jest twierdząca i to nawet w przypadku rozpoczęcia budowy. Możliwość zmiany technologii budowy domu przedstawia Dominik Kosmała z firmy Wolf System.

Nawet po zakupieniu projektu i rozpoczęciu wznoszenia domu w murowej technologii tradycyjnej, nie jest zbyt późno by dokonać przeprojektowania do technologii zapewniającej powstanie budynku energooszczędnego. W zależności od etapu na jakim znajduje się budowa, działania zmieniające dom będą się musiały różnić.

"Przeprojektować tradycyjny dom na dom prefabrykowany możemy nawet po uzyskaniu pozwolenia na budowę. Dom prefabrykowany ma bowiem takie same parametry, jak dom tradycyjny. Dostosowanie dowolnego projektu domu do wymogów technologii prefabrykowanej jest, więc jak najbardziej możliwe - wymagane jest jedynie aneksowanie dotychczasowego pozwolenia. Specjaliści pracujący w naszej firmie mogą dokonać adaptacji, dodatkowo nawet modyfikując projekt, zgodnie nowymi wytycznymi przyszłych mieszkańców", mówi Dominik Kosmała.

W przypadku posiadania jedynie projektu tradycyjnego domu, wystarczy dostosować go do wymagań technologii Wolf System oraz uzyskać pozwolenie na wprowadzenie odpowiednich zmian. Przemiana domu tradycyjnego w budynek energooszczędny może być dokonana również wtedy, gdy istnieje już fundament lub wymurowany został parter.

Po wylaniu fundamentu proces przeprojektowania musi uwzględniać również plac budowy. Fundament jest projektowany na określone obciążenia. Zatem przed ustawieniem nowych, zapewniających energooszczędność ścian firmy Wolf System, należy przeprowadzić statyczne obliczenia, pozwalające na dostosowanie rozkładu obciążeń przewidzianego dla technologii tradycyjnej do technologii korzystającej z elementów prefabrykowanych. Tylko w około 30% przypadków wygląd fundamentu podlega zmianom.

"Gdy nasz dom posiada parter murowany proces przeprojektowania w większym stopniu uwzględnia pierwotne plany architektoniczne. W takiej sytuacji będziemy, bowiem mieli do czynienia z tak zwaną hybrydą - pozostawimy parter murowany, a wyższe kondygnacje powstaną ze ścian prefabrykowanych firmy Wolf System. Dom taki, powstały z połączenia dwóch technik, zachowuje właściwości energooszczędne na tych kondygnacjach, które wzniesione zostały ze ścian prefabrykowanych Wolf System", opisuje Dominik Kosmała.

Inwestorzy, którzy nabiorą przekonania, że warto mieć dom modułowy, mogą zrealizować ten plan, nawet gdy budowę domu tradycyjnego już rozpoczęli. Domy prefabrykowane wznoszone są bardzo szybko i charakteryzują się bardzo dobrą izolacyjnością termiczną. W ciągu około 4 czy 6 tygodni można wybudować dom, którego koszty eksploatacyjne będą niższe o 40-60% od występujących w domach murowanych.

Zatem łączenie alternatywnych technologii, zmierzające do przemiany domu tradycyjnego w budynek energooszczędny, może długofalowo przynieść bardzo duże oszczędności.

źródło i zdjęcia: Wolf System Sp. z o.o.