Kontynuacja budowy w warunkach zimowych

Dodano: piątek, 09 grudnia 2011 09:45

Prace budowlane podczas zimowych miesięcy były do niedawna całkowicie wstrzymywane. Obecnie materiały budowlane i nowe technologie w nich stosowane umożliwiają kontynuowanie robót zimą. Praktycy korzystający z produktów SILKA YTONG przedstawiają dostępne możliwości.

Przy spełnieniu określonych warunków i przestrzeganiu właściwych zasad kontynuacja budowy w warunkach zimowych jest jak najbardziej możliwa. W celu jak najlepszego wykorzystania okresu zimy, bardzo ważne jest odpowiednie zaplanowanie kolejnych prac budowlanych. Etapy prac należy dostosować do nadchodzących warunków atmosferycznych.

"Warto tak poprowadzić harmonogram prac, aby jak najmniej prac zewnętrznych pozostało do wykonania na okres późnej jesieni i zimy. Jednocześnie w ogrzewanym domu istnieją sprzyjające warunki do wykonywania prac wewnętrznych, na przykład instalatorskich", mówi Ignacy Kowalski, certyfikowany wykonawca SILKA YTONG, z firmy YGDOM.

Po zakryciu okien plandekami lub folią można prowadzić prace murarskie wewnątrz domu. Prace "mokre", czyli tynkowanie i wylewanie posadzek, powinny być wykonywane w temperaturze powyżej 5 stopni.

"Dopuszczalne jest prowadzenie prac "mokrych" w nieco niższych temperaturach, ale należy zastosować odpowiednie materiały, zaprawy czy dodatki chemiczne, które zapewnią, że parametry wyrobów, mimo obniżonej temperatury, będą takie, jak powinny być", wskazuje Dariusz Niklewski z firmy PROKOM OLSZTYN.

Kontynuacja budowy w warunkach zimowych jest możliwa przy zastosowaniu technologii, które nie wymagają dużego zużycia wody. Wodę w niewielkiej ilości łatwiej utrzymać we właściwej temperaturze. Materiałem tego typu jest zimowa zaprawa cienkowarstwowa.

"Przy zastosowaniu zaprawy cienkowarstwowej zgromadzenie około 50 litrów wystarczy na cały dzień. Koksownik można umieścić tak, by ogrzewał zarówno materiały budowlane, jak i zebraną w beczce wodę dodawaną do zaprawy", przekonuje certyfikowany wykonawca SILKA YTONG - Adam Łazowski z firmy Logic.

Ważne jest przygotowanie placu budowy. Ochronę przed ujemnymi temperaturami i wilgocią ułatwi przemyślane rozmieszczenie sprzętu i materiałów budowlanych. Warto odpowiednio wcześniej przygotować materiały chroniące przed mrozem.

Jeżeli ukończone są jedynie fundamenty, należy je zabezpieczyć przed wodą, śniegiem i ujemnymi temperaturami. Pod wpływem mrozu, grunt nieodpowiednio zaizolowany może osłabić swoje właściwości techniczne. W konsekwencji może nawet przestać być gruntem budowlanym, który pozwala na bezpieczne posadowienie domu.

Przy większym zaawansowaniu prac budowlanych należy chronić również inne części budynku. Nie ma jednak potrzeby osłaniania powierzchni pionowych ścian, nawet jeśli nie zostały one jeszcze otynkowane. W pomieszczeniach powinno się zapewnić odpowiednią temperaturę stosując na przykład nagrzewnice elektryczne lub gazowe. Na zewnątrz warto zwrócić uwagę na ukształtowanie terenu budowy, by lepsze było odprowadzenie wód opadowych.

Dom zimą, fot. SILKA YTONG"W przypadku ścian należy przede wszystkim zabezpieczyć powierzchnie poziome, występujące przy otworach okiennych lub górnej krawędzi muru. Doskonale do tego służy folia, w której dostarczane są palety bloków SILKA i YTONG", mówi Piotr Harassek, Junior Product Manager SILKA YTONG.

"W nieogrzewanym budynku trzeba zabezpieczyć ujęcie wody przed każdym opuszczeniem terenu budowy. Najlepiej, jeśli woda z instalacji zostanie spuszczona, aby nie zamarzła i nie uszkodziła rur", radzi Danuta Piotrowska z olsztyńskiej firmy Twoja Budowa.

"Woda, która może się pojawiać z opadów czy z rozmarzania śniegu, powinna być szybko odprowadzana od budynku oraz miejsc przechowywania materiałów budowlanych, aby nie doprowadzić do ich zawilgocenia", mówi Dariusz Niklewski, reprezentujący PROKOM OLSZTYN.

Jakość i szybkość prac budowlanych z pewnością będą wyższe przy zapewnieniu dobrych warunków budowlanej ekipie. Należy zadbać o pomieszczenie, w którym wykonawcy mogą się ogrzać lub chować przed opadami śniegu oraz zjeść posiłek czy wysuszyć odzież roboczą.

Kontynuacja budowy w warunkach zimowych wymaga wyboru technologii i materiałów, które umożliwią prowadzenie robót budowlanych, np. bloków SILKA i YTONG murowanych na zaprawie zimowej do cienkich spoin SILKA YTONG. Zimą najlepiej prowadzić prace wewnątrz ogrzewanego budynku. Przewidzieć należy także większe wynagrodzenie ekipy za pracę w cięższych warunkach oraz dodatkowe koszty wynikające z ogrzewania pomieszczeń.

Zapraszamy do zapoznania się z zakładką firmy Xella Polska, która znajduje się tutaj.

źródło i zdjęcia: Xella.pl