Zimowe przygotowania do wiosennej budowy

Dodano: wtorek, 03 stycznia 2012 11:32

W czasie zimowych miesięcy, od grudnia do marca, inwestorzy planujący rozpoczęcie budowy wraz z nastaniem wiosny, powinni zająć się wypełnianiem wszelkich kwestii formalnych. Przyniesie to korzyść w postaci sprawnego rozpoczęcia prac, gdy tylko pozwolą na to warunki pogodowe.

Zimowe przygotowania do wiosennej budowy umożliwią uzyskanie pozwolenia na budowę niemal od razu z początkiem wiosny.

"Zima to dobry czas na załatwienie wszelkich formalności. Procedura uzyskania pozwolenia na budowę jest długotrwała, dla przykładu w przypadku braku dla naszej działki Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, na same warunki zabudowy czeka się nawet do dwóch miesięcy, więc warto rozpocząć ją z wyprzedzeniem", mówi Dariusz Niklewski z firmy PROKOM OLSZTYN, ekspert budowy SILKA YTONG.

Zima jest dobrą porą na dokonanie wstępnego wyboru projektu domu i określenie swoich preferencji. Dzięki temu wybór odpowiedniego typu budynku będzie możliwie najlepszy, dopasowany do możliwości finansowych, warunków działki oraz potrzeb przyszłych domowników.

Warto skompletować wszystkie niezbędne dokumenty i dopasować do wiosennego terminarza aspekty dotyczące wyboru materiałów i technologii budowy oraz ekipy wykonawczej. Decyzje dotyczące materiałów budowlanych w znacznej mierze odpowiadają za ciepło w pomieszczeniach oraz są bardzo ważne ze względu na komfort ich użytkowania.

"Jasno sprecyzowane oczekiwania co do przyszłego domu pozwolą na płynne przeprowadzenie procesu adaptacji projektu", podkreśla Hanna Maćkowiak, doradczyni portalu Domowy.pl.

"Okres zimowy warto poświęcić na zapoznanie się z dostępnymi na rynku technologiami. Inwestor może zdecydować, jakie instalacje grzewcze i wentylacyjne chciałby mieć w domu", mówi Danuta Piotrowska z olsztyńskiej firmy Twoja Budowa, ekspertka budowy SILKA YTONG.

By jak najlepiej przygotować wznoszenie energooszczędnego domu, zimowe przygotowania do wiosennej budowy warto wykorzystać na podjęcie decyzji pozwalających na uzyskanie odpowiedniej izolacyjności termicznej i w konsekwencji późniejsze zmniejszenie strat energetycznych. Należy podjąć decyzje dotyczące materiałów oraz typu ścian, co wpływa na koszty i czas budowy.

Dom zimą, fot. SILKA YTONG"Doskonałym przykładem ściany jednowarstwowej jest przegroda z bloczków YTONG ENERGO o grubości 48 cm o współczynniku przenikania ciepła U=0,19 W/m²K. Taka konstrukcja ma bardzo dobre parametry cieplne, nie wymaga zastosowania systemu docieplenia np. styropianem, a sama budowa trwa krócej i jej koszt jest niższy", przekonuje Piotr Harassek, Junior Product Manager Xella Polska.

Zimą warto przeprowadzić kalkulacje kosztów materiałowych. Często opłacalny jest zakup materiałów budowlanych już w zimie. Przy braku możliwości składowania materiałów na budowlanej działce, istnieje możliwość zamówienia bloczków z betonu komórkowego z wiosenną dostawą, bezpośrednio na plac budowy.

Spośród szerokiej oferty należy też wybrać, optymalną dla swoich potrzeb, grupę fachowców. Najlepsze ekipy budowlane mają zazwyczaj terminy zajęte z wyprzedzeniem, więc bardzo polecana jest wcześniejsza rezerwacja usług.

"Istotne jest także przeprowadzenie rozmowy z wykonawcą o wyborze technologii oraz terminarzu prac na budowie. W zimę zarówno wykonawcy, jak i inwestorzy mają zazwyczaj więcej czasu na tego typu ustalenia i warto to wykorzystać", poleca Danuta Piotrowska.

Zimowe wieczory sprzyjają przygotowaniom do wiosennej budowy, pogłębianiu wiedzy oraz poszukiwaniu najdogodniejszych rozwiązań. Warto korzystać z możliwości konsultacji, zasięgać opinii ekspertów oraz przeglądać branżowe czasopisma i portale internetowe.

Zapraszamy do zapoznania się z zakładką firmy Xella Polska, która znajduje się tutaj.

źródło i zdjęcia: Xella.pl